Haberler

Demokratik siyaset buluşmaları

HDP demokratik siyaset buluşmaları

26 Kasım 2016

HDP Adana il örgütü, “Şimdi halk konuşuyor” başlığı ile halk buluşması gerçekleştirdi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’la birlikte milletvekilleri ve binlerce HDP’linin tutuklanmasının ardından HDP merkezi yaptığı tartışmalar sonrasında mecliste kalma ve halkla toplantılarda buluşma kararı almıştı. “Şimdi halk konuşuyor” başlığı ile halk buluşmalarına devam eden HDP, Adana’da halk buluşmasını gerçekleştirdi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, MYK üyeleri Ali Kenanoğlu ve Mustafa Avcı ile PM üyesi Sultan Güneş Özcan’nın katıldığı halk toplantısında gün boyunca bundan sonra izlenecek yola dair vatandaşların öneriler alınacak, illerde yapılan toplantılardaki öneriler raporlaştırılıp deklarasyon olarak sunulacak.

Adana’da bir müzikholde gerçekleşen toplantıda konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, OHAL ve KHK’lerle tüm topluma darbe uygulandığını, Türkiye’de hukukun ve meclisin askıya alındığını ve tek bir adamın lafıyla sürecin yönetildiğini ifade etti. Türkiye’nin evrensel değerlerden uzaklaştığını ifade eden Beştaş,  AK Parti’nin kendisine karşı olan her kesimi düşman ilan edilip, susturmaya çalıştığını söyledi.

HDP, OHAL’E KARŞI KAMPANYA BAŞLATIYOR

Bu ayın sonundan itibaren Ocak ayına kadar sürecek bir OHAL kampanyası başlatacakları bilgisini veren Beştaş, OHAL’den mağdur olan tüm kurum ve kesimlerle bir araya geleceklerini söyledi. Demokrasi talep eden geniş bir kesim olduğunu dile getiren Beştaş, onlarla bir araya gelerek onları açığa çıkarmak gerektiğini söyledi.

ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ BÜYÜTELİM

Türkiye’nin dış politikaya yönelik söylediklerinin dışarıda karşılık bulmadığını söyleyen Beştaş, AP’nin Türkiye ile ilişkileri dondurma önerisine Türkiye’nin mültecileri gönderirim tehdidi ile karşılık vermesinin büyük bir utanç olduğunu dile getirdi. Beştaş, “Cezaevlerine kapatanlar kaybedecek. Darbelere boyun edilmediğimiz için biz bu aşamalara geldik. OHAL bir kılıf KHK’ler bir araç. Demokrasi taraftarlarının sesini açığa çıkarmamız lazım. Bunlar var. Biz insanlarla yüz yüze bunu yürütebiliriz. Kimse televizyon kapatıldı diye AKP’ye üye olmadı. Örgütlülüğümüzü büyütelim” dedi. Bu sabah hayatını kaybeden Fidel Kastro’nun bir sözü ile sözlerini bitiren Beştaş, ”Biz yenilirsek kalkar yine yeneriz, diktatörler yenilirse sonları olur” dedi.

DARBE SÜRECİ 7 HAZİRAN’DA BAŞLADI

Toplantıda konuşan HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu, darbe sürecinin 8 Haziran sabahı demokratik siyasete yönelik başladığını ifade etti. 7 Haziran seçimlerinde sistemden zarar gören tüm kesimlerin mecliste temsil edildiğini söyleyen Kenanoğlu, bunun önüne geçmek için başlatılan süreçte Eş Genel Başkanlarının ve üyelerinin rehin tutulduğunu söyledi. AKP’nin başkanlık için yeterli 330 oyu alamaması durumunda erken seçimin gündeme geleceğini ifade eden Kenanoğlu, bu rehin tutmanın bir sebebinin de HDP’yi seçimlerde Eş Genel Başkanları, İl Eş Başkanları sahada olmadan yapılacak bir seçimle 330’un sağlanma amacı olduğunu söyledi. Toplantıya verilen aradan sonra HDP üyeleri süreçle ilgili önerilerini kürsüden bildirdi. (Adana/EVRENSEL)


Önlü: Topyekûn saldırıya topyekûn direniş

 

Demokratik Siyaset Buluşmaları kapsamında Dersim’de düzenlenen toplantıda konuşan HDP Milletvekili Alican Önlü, ‘faşizme karşı’ bir araya gelme çağırısı yaparak, ‘topyekûn saldıran faşizme karşı topyekûn direniş’ gerektiğini söyledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Siyaset Buluşmaları’nın ikincisi “Şimdi halk konuşuyor” sloganıyla Dersim’de gerçekleştirildi. Halk toplantısına HDP Milletvekili Alican Önlü, HDP eski milletvekilleri, HDP MYK üyeleri Ali Kenanoğlu ve Asiye Kolçak, belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri, çok sayıda parti, kurum temsilcisi ve yüzlerce yurttaş katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan Asiye Kolçak, “Gücümüzü halktan aldığımız gibi rotamızı da halkımız belirleyecektir” dedi.

Ortak direniş vurgusu

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de, “topyekûn saldıran faşizme karşı topyekûn direnişin” gösterilmesi gerektiğini, bunun en uygun koşullarının Dersim’de olduğunu ifade etti. Dersim’de direniş geleneğinin hem tarihsel, hem toplumsal hem de kültürel açıdan müsait olduğunu söyleyen Önlü, “Sokakta, oturduğumuz yerde gündemsiz değil, ortak direniş geleneğini yayan bir hedefle halkın içerisinde olmak gerekiyor” değerlendirmesi yaptı.

‘Halklar HDP ile birleşmeli’

Son olarak konuşan HDP MYK üyesi Ali Kenanoğlu ise, bir Türkmen Alevisi olduğunu ve İstanbul’da aday olduğu HDP projesine inandıklarını söyledi. Kenanoğlu, Alevi mücadelesinin sadece Alevilerin yürütmesiyle aşılamayacağını, bunun için HDP ile tüm halkların proje kapsamında birleşmesi gerektiğini dile getirdi. Kenanoğlu, “Sistemin gözünü esas korkutan HDP’li eşbaşkanların ‘Bu seçimde barajı geçeceğiz, ikinci seçimde ana muhalefet partisi, 3’ncü seçimde ise iktidar olacağız’ söylemidir. Bu söylemin ütopya değil, gerçek olduğunu anlamasının ardından saldırıda bulundular” dedi.

Özgürlükçü Demokrasi / 21 Kasım 2018


 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu