Haberler

Kenanoğlu: 8’e 5 kaldı! CHP sessizliğini koruyor! – VİDEO

PİRHA: HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, AKP tarafından kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevini Başkanlığı’nı da kapsayan torba yasanın iptaline karşı AYM’ye dilekçe verilmediğini belirtti. Son başvuru tarihinin 8 Ocak olduğunu hatırlatan Kenanoğlu, Alevi kamuoyuna bir an önce harekete geçmesi çağrısında bulundu.

AKP-MHP hükümetinin cemevlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine alan kararına karşı Alevi toplumu ‘Büyük Alevi Kurultayı’ ile cevap verirken, meclisten geçen torba yasaya karşı itiraz süresi dolmak üzere. 8 Ocak’ta dolacak süreye dair 121 milletvekilinin itiraz dilekçesine ihtiyaç var.

CAN TV’de Veli Haydar Güleç’in sunduğu Can’dan Bakış programına Gazeteci Çilem Küçükkeleş ile birlikte katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, AKP‘li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevini Başkanlığı ve Meclisten geçen torba yasanın iptaline karşı Anayasa Mahkemesi’ne halen dilekçe verilmediğini kaydederek, bu durumun Aleviler açısından büyük tehlike arz ettiğini söyledi.

HDP’li Kenanoğlu Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilecek vekil yeterliliği sayısının ancak CHP’nin meclis grubunda olduğunun altını çizerek, CHP’nin bu konuda bir adım atmamasını eleştirdi. Kenanoğlu, ayrıca Alevi kurumlarına çağrı yaparak torba yasaya karşı görüştükleri siyasi partilerin bu taleplerini görmezden gelmesine karşı tutum almaya çağırdı.

“İtiraz için yeterli vekil sayısı olan tek parti CHP”

Kenanoğlu, torba yasanının iptaline dair yapılacak başvuru için 121 vekil sayısına sahip tek partinin CHP olduğuna işaret etti. 8 Ocak tarihinde son bulacak başvuruya dahil halen bir adımın atılmadığını söyleyen Kenanoğlu, “Devlet referanslı bir ‘Alevi Diyaneti! kuruluyor. Bugüne kadar o daireye kimseyi atayamadılar. Atamalar için Anayasa Mahkemesi’ne dilekçe verilip verilmeyeceğini bekliyor olabilirler. Torba yasa ile birlikte Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na dair yapılacak itirazın süresi 8 Ocak’ta bitiyor. Halen dilekçe verilmiş değil. Alevi kurumlarının gözlerinin, kulaklarının orada olduğunu biliyoruz. Bu itiraz dilekçesini verecek tek bir parti var; oda CHP’dir. HDP olarak bizim 121 vekilimiz yok” dedi.

“Alevi kurumları süreyi takip etmedikleri için suçlanabilir”

CHP’nin torba yasanın iptali için karşı AYM’ye itiraz edeceğini Alevi kurumlarına aktardığı bilgisini paylaşan Kenanoğlu, Alevi kamuoyunu uyararak bir an önce son başvuru sürecinin takibinin yapılması gerektiğine vurgu yaparak şöyle devam etti:

“Alevi kurumları bizleri ve mecliste bulunan diğer siyasi partileri de ziyarete ederek bu torba yasanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesini istediler. Bunu Anayasa Mahkemesi’ne götürebilecek tek parti CHP idi ve milletvekilliği sayısı yetiyordu. CHP, Alevi kurumları ile görüşmesinde bu torba yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini söylemişti. 8 Ocak tarihinde saat 17.00′ ya kadar AYM’ye dilekçe verilmediği takdirde torba yasaya dair bir itiraz olamayacak, geçmiş olsun diyebiliriz. İtiraz için var olan 2 aylık süreç dolmuş olacak. Buna dair Alevi kamuoyundan ses çıkmıyor. Alevi kamuoyu bu konuda uyararak son başvuru tarihini hatırlatmalı. Yarın öbür gün süreyi takip etmedikleri için bu konuda Alevi kurumları suçlanacak. Alevi kurumları torba yasanın iptalinin yapılacak başvuruya dair CHP ile yaptıkları görüşmelere dair kamuoyuna bilgi vermesi gerekiyor. Muhalefetin söz verdiklerini yapmadıkları durumda ise ‘Bu konuyu kamuoyuna açıklamıştık ama yapmadılar’ diye çıkıp söylemeliler. ”

Ne olmuştu?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şahkulu Sultan Dergahı’nda yaptığı açıklamada Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulacağını açıklamıştı.

Alevi dedelerine maaş bağlanması, cemevlerinin bakım ve giderlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden karşılanması öngörülen yasa teklifi  TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda tartışmalar eşliğinde AKP ve MHP oylarıyla kabul edilmişti.

Hazırlanan kanun teklifinin yetersiz olduğunu savunan Alevi çatı örgütlerini genel başkanları cemevleri ile ilgili yasa değişikliği teklifi görüşmeleri öncesi ve sonrasında mecliste grubu bulunan muhalefet partilerini ziyaret ederek torba yasanın geri çekilmesi ve Anayasa Mahkemesi’ne taşınması talebinde bulunmuşlardı.

PİRHA/İSTANBUL

Kaynak: PİRHA

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu