Haberler

Türk Dil Kurumu haddini aştı: Alevileri Vazalak diye tanımladı

Türk Dil Kurumu haddini aştı: Alevileri Vazalak diye tanımladı

Türk Dil Kurumu haddini aştı: Alevileri Vazalak diye tanımladı

19 Ocak 2018
PİRHA- Türk Dil Kurumu, vazalak kelimesinin anlamını “geveze, sözünü bilmez, serseri, Alevi, Müslüman olmayan, öyle görünen, oruç yiyen” olarak tanımlıyor. TDK’nın bu tanımına tepki gösteren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin Kurucu Başkanı ve 25. Dönem HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, devletin resmi kurumu olan TDK’nın bir toplumu inancından dolayı “Geveze, sözünü bilmez, aptal, serseri” anlamına gelen bir söz ile tanımlaması bu topluma yani Alevilere hakarettir” dedi.  

Alevilere yönelik hakarete bir yenisi daha eklendi. Türk Dil Kurumu’nun Alevileri vazalak diye tanımladığı ortaya çıktı. Vazalak kelimesinin birinci anlamı geveze, sözünü bilmez, ikinci anlamı serseri olarak tanımlanırken, ayrıca Alevi, müslüman olmayıp, öyle görünen ve oruç yiyen olarak da tanımlanıyor.

Türk Dil Kurumu’nun bu skandalını twitter hesabından paylaşan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin Kurucu Başkanı ve 25. Dönem HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, konuyu PİRHA’ya değerlendirdi.

Kenanoğlu, “Alevilere yönelik çok çeşitli hakaret içeren tanımlar yapıldığını biliyordum ama Vazalak denildiğini ilk defa duydum. Alevilere diğer toplulukların ve Devletin böyle dediğini, tanımladığını duymamıştım. Devletin resmi kurumu olan TDK’nın bir toplumu inancından dolayı “Geveze, sözünü bilmez, aptal, serseri” anlamına gelen bir söz ile tanımlaması bu topluma yani Alevilere hakarettir” dedi.

“ALEVİLERİN MÜSLÜMAN OLUP OLMADIĞINI TARTIŞMAK TDK’NIN İŞİ DEĞİL”

“Ayrıca Vazalak sözünün 2. anlamı ise yani “oruç yiyen, müslüman olmayıp öyle gözüken, Alevi” tanımlaması ise haddi aşan bir tanımlamadır” diyen Kenanoğlu, “Alevilerin orucu vardır ve ne zaman nasıl tutulacağına da kendileri karar verir ve tutarlar. Alevilerin Müslüman olup olmadığını tartışmak ta TDK’nın işi değildir. Bu da Alevilerin kendi meselesidir” ifadelerini kullandı.

(PİRHA – HABER MERKEZİ)

 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu