Haberler

TBMM TARİHİNDE BİR İLK: ALEVİ PİRLERİ MECLİSTE!*

Halkların Demokratik Partisi (HDP) sıralarından meclise giren Alevi vekillerin Aleviler ve Alevi hareketinin lehine yürütüğü çalışmaları izliyoruz.

Son seçimlerde ikinci kez İstanbul 3. bölgeden vekil seçilen Alevi Bektaşi Federasyonu kurucularından ve Hubyar evlatlarından olan Ali Kenanoğlu meclis’te Alevilerin sesi olmaya devam ediyor.

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu her ay yayınladığı çalışma raporunda da izlenildiği gibi mecliste Aleviler lehine önergeler ve yasa teklifleri verirken, TBMM’de bulunan odasının kapılarını bütün Alevilere ve ezilenlere açıyor.

Kenanoğlu işte bu çalışmaları yürütüğü odasının duvarına Alevi pirlerinin resimlerini astı. Kenanoğlu odasının duvarına Alevi pirleri; Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal ve kendi atası olan Hubyar Sultan’ın resimlerini asarken, odaya asılan bu resimler meclis tarihinde bir ilk.

Kenanoğlu Alevinet’e yaptığı açıklama da, her milletvekilinin odasına kendi önemsedikleri kişilerin yada önderlerinin resimlerini astığını, kendisininde Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal ve atası olan Hubyar Sultan’ın resimlerini odasına astığını belirtti.


*alevinet.com’un 25.10.2018 tarihli ve https://www.alevinet.com/2018/10/25/tbmm-tarihinde-bir-ilk-alevi-pirleri-mecliste/ linkli haberinden alıntılanmıştır. 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu