Haberler

Kenanoğlu: Türkiye’de Alevi meselesi ve Kürt meselesi çözülmek istenmiyor

Yol Haber: Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Twitter hesabından paylaştığı, bir cemevine saldırı planlandığı iddialarını Alevi temsilcilerine sorduk. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat ve HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu saldırı iddiasını Yol TV’ye yorumladı.

Konuyu değerlendiren Hüseyin Mat ve Ali Kenanoğlu bu açıklamaların tesadüf olmadığını belirterek devletin harekete geçmesi gerektiğini söylediler. Mat, “Burada hafife alınmaması gereken bir durum var, yine mazlum Aleviler ve Cemevleri kullanılacak. Ciddi şekilde tedbir alınması gerekiyor.” dedi. HDP’li Ali Kenanoğlu ise, “Biz bu iddiayı Alevilere yönelik bir katliamın veya Cemevine saldırı planının derin yapılar tarafından organize edilmesi olarak okuyoruz.” dedi.

Dün akşam saatlerinde Twitter hesabından bir paylaşım yapan Peker, dikkatleri tekrar üzerine çekti.

Yayınladığı videolarda Alevi sembollerine ve söylemlerine sık sık yer veren bunun gerekçesini de ortaya attığı saldırı iddiasına bağlayan Peker, “Ülkede kaos çıkarma planlarını boşa çıkarabilmek için” Alevilik konusuna değindiğini öne sürdü.

“Bundan sonra yaşanacak her olayın sorumlusu devlettir”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu(AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat yaptığı değerlendirmede Sedat Peker’in videolarında sık sık Alevi sembol ve deyişlerine başvurmasının kendileri için hiçbir anlamı olmadığını ifade ederek, “Erdoğan da bir zamanlar ‘Ben herkesten daha iyi Aleviyim’ diye bir cümle kullanmıştı. O zamanlar bu söz bizim için ne anlama geliyorsa şimdi bir çete liderinin Alevilerin sembollerini kullanması da aynı manayı taşıyor.” dedi.

Mat, Peker’in söylemlerinin ‘haklı’ olarak algılanmasını doğru bulmadığını söyledi ve şunları ekledi: Devlet aklı her zaman çözmek istediği ama çözemediği konuları yasal olmayan bir şekilde çözmek istedi. O yüzden mafya ve çete üzerinden yapamadıklarını yaptırdılar. Türkiye halkları bu konuda çokça bedel ödedi. Biz Maraş’ı Çorum’u Sivas’ı Gazi’yi yaşadık. Bütün bunların arkasında da derin devletin olduğunu asıl sorumlunun da devletin kendisinin olduğunu hep ifade ettik.

(Fotoğraf: Hüseyin Mat-Facebook)

“Devletin tüm kurumlarının harekete geçmesi gerekiyor

Peker’in açıklamasıyla birlikte aslında Alevilerin yıllardır söylediği konuların şimdi tekrar gündeme geldiğini belirten Hüseyin Mat sözlerini şöyle sürdürdü: “Sedat Peker devlet için kullanılan bir tetikçi. Böyle kişiler devletin içindeki pis İşlerin nasıl örgütlendiği ni çok iyi bilirler, aynı zamanda kendileri gibi kimlerin de kullanıldığını çok iyi bilirler. O nedenle de bugün bunu söylüyorsa ve Mehmet Ağar’ın kimliğini, kişiliğini çok iyi bilen bir toplum olarak böyle bir planın yapılabilme ihtimalini çok yüksek olduğunu zaten ön görüyorduk. Devlet ne zaman siyasi veya ekonomik olarak bir kriz yaşarsa bir olağanüstü durumla darbeler organize etmeye başlar. Bu darbeler için de bir olağanüstü olaya ihtiyacı vardır ve orada da hep Alevileri hedef olarak kullanmışlardır. Örneğin Maraş Katliamı darbeye giden yolların örülmesi ile olmuştur.

Bu iktidar siyasi olarak çökmekte, ekonomik olarak zaten çöktü. Bu yüzden seçimlerini olmayacağı bir alternatif üzerinden düşünüyorlar gibi geliyor bana. Burada hafife alınmaması gereken bir durum var, yine Mazlum Aleviler ve Cemevleri kullanılacak. Ciddi şekilde tedbirlerin alınması gerekiyor, devletin bir an önce bütün kurumlarını harekete geçirmesi lazım.

“Bağımsız bir kurulun araştırılması gerekiyor”

Daha önce yapılan katliamların, saldırıların sorumlularının er ya da geç ortaya çıkacağını söyleyen Mat, “Özellikle belirtmek istiyorum ki bütün bu katliamların bağımsız objektif bir kurul tarafından şeffaf bir şekilde kamuoyunun önünde araştırılması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde birçok şeyini yaşanabileceğini bize gösteriyor bu açıklamalar. Bizim daha önce söylediğimiz şeyleri devletin tetikçi olarak kullandığı biri şu an söylüyor. dedi.

Alevi kurumlarının bu açıklamadan sonra alacağı önlemleri sorduğumuz Mat, devletin görevine işaret ederek şöyle dedi: “Biz kendi önlemlerimizi mutlaka alacağız ama devlet devletin bir görevi vatandaşının mal ve can güvenliğini korumaktır, devlet bununla sorumludur. Polisi var istihbaratı var ordusu var… Alevilerin vergileriyle bu kurumların maaşları ödeniyor. Eğer devletin kendi vatandaşlarını korumak gibi bir niyeti varsa bunu yapmak zorunda. bundan sonra oluşabilecek her türlü olumsuzluğun birinci dereceden sorumlusu devlettir . Bundan öncekilerin hesabını vermedi ama bu vermeyeceği anlamına gelmiyor. Bu davaların takipçisi olacağız. Bundan sonraki yaşanacak olayların da bir numaralı sorumlusu devlettir ve devleti yöneten iktidardır. Bu nedenle gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerekiyor.”

(Fotoğraf: Ali Kenanoğlu-Twitter)

“Bu konu dururken gündeme gelmedi”

‘Peker’in iddiası Alevilerin cephesinden nasıl yorumlanmalı?’ diye sorduğumuz bir diğer isim ise HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu. Bu tehditlerin ciddiye alınması gerektiğini belirten Kenanoğlu, Alevilerin daha önce yaşadığı katliamları hatırlattı.

Sedat Peker, “Aleviler üzerindeki planları bir şekilde deşifre ediyor” diyen Kenanoğlu şu ifadeleri kullandı:

Sedat Peker’in cemevi saldırısından kastettiği şey eli silahlı iki üç kişinin saldırısı değil, bir toplumsal olaydan bahsediyor. Biz bu iddiayı böyle okuyoruz. Bu Sivas’ta da Çorum’da da Maraş’ta da böyle oldu. Türkiye’de puslu zamanlarda; iç kargaşa yaratılmak istendiği zaman, yeni bir süreç başlatılmak istendiği zaman Aleviler üzerinden yapılıyor. Sivas, Çorum Maraş ve Gazi katliamlarına baktığınız zaman en kolay hep Aleviler üzerinden bir provokasyon yaratıldı. Türkiye şu aralar karanlık günler yaşıyor, bunda belli ki biraz daha ileri bir aşamaya geçilecek.

Peker’in Aleviler üzerindeki planları kendi hesaplaşmasıyla gündeme getirdiğini belirten Kenanoğlu “Sedat Peker bir hesaplaşma yapıyor ve bu hesaplaşma içerisinde birilerini köşeye sıkıştırmak ya da birilerinin planlarını deşifre etmek gibi bir siyaset yürütüyor kendince. Dolayısıyla biz bu iddiayı Alevilere yönelik bir katliamın veya cemevine saldırı planının derin yapılar tarafından organize edilmesi olarak okuyoruz. Tüm bu anlatılan karanlık süreçlerin hedefinde aleviler var. Dolayısıyla durup dururken gündeme gelmedi bu konu. Aleviler üzerindeki planları bir şekilde deşifre ediyor.” dedi.

“Konuyla ilgili sayısız soru önergesi verdim”

Peker’in iddialarının ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Kenanoğlu, daha önce Alevilere yönelik saldırılarla ilgili Meclis’e birçok soru önergesi verdiğini ancak hepsinin yanıtsız kaldığını da hatırlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Söyledikleri içinde şu da önemliydi, diyor ki “Türkiye’de iki temel mesele var,  Alevi meselesi ve Kürt meselesi. Ve ikisi de çözülmek istenmiyor. Çünkü siyasetçiler bunu kullanıyor, bu yüzden çözülmüyor.” Doğru bir tespit, biz de bunu söylüyoruz. Bu ülkede Alevi sorunu, Kürt sorunu devam ettiği sürece daha çok karanlık işler yürüten insanların elinde kalır.

Bu iddiaları ciddiye almak lazım, bunlar bizim pratikte yaşadığımız şeyler. Bir çete liderinin sırf tehdit olsun diye, sırf rakiplerine karşı söylediği şeyler değil. Biz Alevilerin evlerinin işaretlendiğini gördük, bunların hiçbirisinin sorumlusu ortaya çıkarılmadı. Ben bunlarla ilgili sayısız soru önergesi vermişim, bir tanesine dahi cevap verilmedi. Dolayısıyla biz bu tehditleri ciddiye almak zorundayız ve buna karşı bir refleks geliştirmek zorundayız. Bu refleks sadece Alevilerin oluşturacağı bir refleks olmamalı. Tüm demokrasi güçleriyle ortak bir duruş sergilemek gerekiyor. Çıkıp benim açıklamamla ya da a derneğinin b derneğinin açıklama yapmasıyla olmaz. Hatta Sünni kanaat önderlerini yanımıza alıp, onları da ziyaret edip, bu provokasyona birlikte karşı çıkacağımızı ilan etmeliyiz. Bu toplumu karanlık günlere götürmek isteyenlere karşı ortak mücadele yürüteceğimizi herkese duyurmamız lazım.


Kaynak: Yol Haber

akenanoglu

alikenanoglu.net
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu