Haberler

Soru Önergemiz Sonrası Cezaevi Yönetimi Tutsaklarla Görüştü

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 21 Eylül’18 Cuma günü, Silivri Cezaevi yönetiminin Matem Orucu tutan tutsak TV10 emekçilerine yönelik tavır ve uygulamalarını meclis gündemine taşımıştı.

Konuyla ilgili olarak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle sunduğu soru önergesinde1, Kenanoğlu Matem Orucu tutan tutsakların bu açıdan maruz kaldığı zulme ve uygun koşulların cezaevi yönetimi tarafından sağlanmamasına dikkat çekmişti.  Konunun meclis gündemine taşınmasının hemen ardından, kısa sürede medyanın da zulmü odağına yerleştirmesi sonucunda – tutsakların ailelerle yaptıkları görüşmelerde anlattıkları itibariyle -, cezaevi yönetimi tutsaklarla görüşmüş ve olayın iç yüzünden haberdar olmadıklarını, oruç açım saatinin göz önünde bulundurulması, bu vakte istinaden yemeklerin servis edilmesi ve yemeklerde et olmaması gerektiği yönündeki taleplerin kendilerine iletilmediğini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, tutsaklar yapılan görüşmede “taleplerden haberdar olsaydık gerekli hassasiyeti gösterirdik” diyen cezaevi yönetiminin bu tavrı, tutsaklarca soru önergesinin etkisinden doğru olduğu yönünde okunmuştur.

Buradan hareketle, her yere sirayet eden zulmün, darboğazın karşısında dayanışmanın, sorunlarımız etrafında ortaklaşmanın (hatta birbirimize düğümlenmenin) temel siyasal işlevinin önemini altını tekraren çiziyoruz. Bir diğer deyişle, dayanışarak oluşturduğumuz ortak bir mücadele zemininin oluşturacağı dalganın etki edeceği alanın genişliğinin öngörülemez olmadığını, aksine bizleri daha güçlendireceğinin kaçınılmaz olduğunu ifade ediyoruz. Buna karşın, aksi durumda bir yanımızın daima malul, eksik kalacağını ve sonuç olarak darboğazdan çıkamayacağımızın bilinmesini istiyoruz.

(1) Soru önergemiz ile ilgili haberimiz için bknz: http://alikenanoglu.net/tv10-emekcilerine-zulum/2879

 


Konuyla ilgili PİR HABER AJANS’ında yer bulan haber ise şöyledir:

Cezaevi yönetimi TV10 yöneticileriyle görüştü: Durumdan haberdar değildik

PİRHA – TV10’un tutuklu yönetici ve çalışanlarına, 12 gün tuttukları Matem orucu boyunca uygun koşulların sağlanmadığını PİRHA gündeme getirmişti. HDP Milletvekili de meclis gündemine taşıyarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sormuştu. Bunun üzerine cezaevi yönetiminin tutuklu TV10 yöneticileriyle görüştüğü öğrenildi.

Bir yıla yakın bir süredir Silivri Cezaevi’nde tutulan ve hala iddianameleri hazırlanmayan TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, programcı Veli Haydar Güleç ve kameraman Kemal Demir’e Matem orucu boyunca uygun koşulların sağlanmadığını PİRHA gündeme getirmişti.

Haberimiz üzerine HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, konuyu meclise taşıyarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması için soru önergesi vermişti.

Soru önergesinden ve olayın medyada yer almasından sonra cezaevi yönetimi TV10 yöneticileriyle görüştü. TV10 Programcısı Veli Haydar Güleç, eşi Leyla Güleç ile görüşmesinde, cezaevi yönetiminin kendileriyle görüştüğünü aktardı.

Güleç, cezaevi yönetiminin kendilerine, “Biz durumdan haberdar değildik, bize sizin oruç tuttuğunuz ve oruçla ilgili hassasiyetlerinizin olduğu (yemeklerin etsiz olması, oruç açım saati gibi) yönünde herhangi bir şey iletilmedi. İletilseydi bunu gözardı etmez, hassasiyet gösterirdik” dediklerini kaydetti.

PİRHA/İSTANBUL

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu