Haberler

Divriği Mursal Köyünde Neler Olduğuna Dair

Fotoğraf via Evrensel     

27 Temmuz itibariyle Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Mursal köyünde altın madeni arama amacıyla başlatılmak istenen sondaj faaliyetine karşı yaşam alanlarını savunan köylülerin ve bölgedeki diğer yurttaşların müdahalesi sonucu başlayan gerginlik devam etmektedir.

Konuyla ilgili olarak bugün köy muhtarlığı ile yaptığımız görüşmelerden aldığımız bilgiler sonucunda sürecin yasal bir şekilde ilerlemediğini ve köylülerin avukatlar aracılığıyla bu faaliyete son verilmesi üzerine başvuruda bulunduklarını öğrendik. Yarın başlayacak hukuki süreç ile birlikte sürecin en az bir yıl erteleneceğini öngördüklerini söyleyen köy muhtarı Ali Kocaoğlu, bu bir yıl içerisinde de sondaj çalışmasının topyekun iptal edilmesi için mücadele edeceklerinin de altını çizdi.

Divriği ilçesinin su ihtiyacını karşılayan Mursal Barajı yakınlarında yapılmak istenen sondaj faaliyetiyle birlikte baraj suyuna siyanür karışacağı kaygısını taşıdıklarından ötürü bu çalışmanın bütün Divriği doğasını ağır bir tahribata maruz bırakacağını ifade eden Kocaoğlu, yaşam alanlarına yapılan bu müdahaleyi engellemek için hukuki bütün yolların zorlanacağını belirtti.

Biz de kendilerine sürecin takipçisi olacağımızı ve yaşam alanlarının talan edilmesine karşı yürüttükleri mücadelelerinde yanlarında duracağımızı ifade ettik.

Ali Kenanoğlu

HDP İstanbul Milletvekili

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu