Haberler

Adana’da demokratik siyaset buluşması

‘Darbe birlikte mücadele ile bertaraf edilir’

HDP’nin demokratik kamuoyuyla demokrasiye yönelik saldırılara karşı neler yapılacağı konusunda fikir alışverişi yaptığı etkinlik Adana’da gerçekleşti.

HDP’nin demokratik kamuoyu ile demokrasiye yönelik saldırılara karşı neler yapılacağı konusunda fikir alışverişi yaptığı “Demokratik siyaset buluşmaları” etkinliği Adana’da gerçekleşti. Seyhan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen buluşmaya HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Milletvekili Nimettullah Erdoğmuş, HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu ve HDP PM  Üyesi Hatica Kavran ve demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler katıldı.

Buluşmada konuşan HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu 7 Haziran sonrasında Saray savaşı olarak başlatılan saldırıların destek bulamayınca bugün “vatan savunması” konseptine taşıdığını belirterek bu saldırılara karşı mücadelenin demokratik kamuoyunun ortak mücadelesi ile bertaraf edilebileceğini söyledi. 7 Haziran’dan sonra başlayan savaşa halkın tepkiler gösterdiğini ifade eden Kenanoğlu, bölgeye gittiklerinde asker ve polisin savaşa destek vermediğini gördüklerini, bunun basına yansıyan itirazlardan görüldüğünü gözlemlediklerini ifade etti. “AKP’nin kontrgerilla ile işbirliği yaparak savaşı sürdürdüğünü” belirten Kenanoğlu,  7 Haziran seçimlerini tanımayan sarayın darbelerle iktidarda kalmaya çalıştığını, Davutoğlu’yu başbakanlıktan uzaklaştırarak AKP’ye, MHP’ye ve dokunulmazlıkları kaldırarak HDP’ye darbe vurmayı amaçladığını söyledi. HDP’nin farklılıkları birlikte meclise taşıdığı için hedefte olduğunu vurgulayan Kenanoğlu, AKP’nin dokunulmazlıkları başkanlık ile birlikte referanduma sunarak başkanlık için destek almayı amaçladığını ve buna karşı birlikte demokrasi mücadelesi vermenin önemine dikkat çekti.

BAŞKANLIK İÇİN KAN DÖKÜLÜYOR

AKP’nin savaş kararını 2014 yılında MGK’da aldığını ifade eden HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş,  AKP’nin 7 Haziran’da HDP binalarını bombalayarak başlayan sürecin 1 Kasım seçimlerinde halk iradesine yapılan darbe ile devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanının MHP kongresini yaptırmamak için uğraştığını dile getiren Beştaş, MHP’yi dizayn etmeye çalıştıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun “başkanlık kansız gelmez” sözüne dair konuşan Beştaş, “Günaydın Kılıçdaroğlu. Aylardır Cizre’de, Sur’da bu oluyor zaten. Başkanlık için kan döküyorlar” dedi. Bu darbe girişimine karşı direnmenin tek yolları olduğunu dile getiren Beştaş, barış ve demokrasi için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

http://www.evrensel.net/haber/280097/darbe-birlikte-mucadele-ile-bertaraf-edilir

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu