Basın ToplantılarıHaberler

HDP’li vekillerden Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi’ne ilişkin basın toplantısı: Nükleer ölümdür, projeler iptal edilsin!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi‘ne ilişkin basın toplantısı düzenlediler. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi Van Milletvekili Muazzez Orhan ve Ali Kenanoğlu, TBMM Çevre Komisyonu üyesi olan İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, İzmir Milletvekili Murat Çepni ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi’ne ilişkin itirazlarını ve eleştirilerini dile getirdiler.

Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi, 28 Şubat’ta TBMM Çevre Komisyonu’nda iktidar bloğunun oylarıyla kabul edildikten sonra 12 saati aşan görüşme sonucunda TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda da 1 Mart sabahı yine iktidar bloğunun oylarıyla kabul edildi. Söz konusu kanun teklifi, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnemesi’yle kurulan ve sonrasında Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasa’ya aykırı bulunan Nükleer Düzenleme Kurumu’nu kanunlaştırmayı hedefliyor.

HDP’li vekiller Işık ve Kenanoğlu’ndan “Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi”ne muhalefet şerhi

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu