Haberler

Hacı Bektaş Dergâhından alınan malzemeler girişimlerimiz sonucu yerine konulacak.

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Hacı Bektaş Dergâhından “tadilat” “tamirat” nedeniyle götürülen ancak bir kısmı 8 yıldır geri getirilmeyen eserlerin akıbetini, Meclis Bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşma ile Kültür ve Turizm Bakanına sormuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkileri, alınan 5 parça eserin 1,5 ay içerisinde yerlerine konulacağını belirtti.

Konuya ilişkin konuşma metni ve video aşağıdadır.


2020 yılı Bütçe görüşmelerinde, Hacı Bektaş Dergâhının bakımsızlığını, ödenek yetersizliğini ve “tadilat” “tamirat” nedeniyle götürülen ancak bir kısmı 8 yıldır geri getirilmeyen malzemelerin akıbetini Kültür ve Turizm Bakanına sormuştuk. Kültür Turizm Bakanı ile Mecliste ayrıca görüştüm, kendisinin konuyla ilgileneceğini ve bana geri dönüş yapacağını bildirmişti.

Bunun üzerine Müzelerden sorumlu Genel Müdür bizi arayarak, söylediklerimizin doğru olduğunu, Hacı Bektaş Dergâhından alınan 5 parçanın tamir ve bakım amacıyla alındığını, ancak bu güne kadar iade edilmediğini, bu konu ile yakından ilgilenerek, alınan 5 parça malzemeden 2’sinin önümüzdeki hafta müzeye tekrar geri götürüleceğini, kalan 3 parçanın ise birbuçuk ay içerisinde tüm tamir bakımı tamamlanarak yerlerine konulacağını söyledi.

Bu gelişmeyi kamuoyu ile paylaşmak istedim.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu