Haberler

Kenanoğlu Köyünü ve Atası Hubyar Sultan’ı Ziyaret Edip Lokma Verdi

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu milletvekili olarak seçilmesinin ardından teşekkür ziyaretlerinde bulunmak ve niyaz etmek için köyünü ve Hubyar Tekkesi’ni ziyaret edip lokma verdi.

30 araçlık bir konvoyla karşılanan Kenanoğlu, yine bu konvoy eşliğinde görkemli bir şekilde köyüne giriş yaptı. Köy meydanında karşılamaya gelen köylülerle görüştükten sonra kendilerine hitaben bir de konuşma gerçekleştirdi.

Kenanoğlu konuşmasında, ilk olarak, köylülerine gösterdikleri ilgi ve sahiplenmeden dolayı teşekkür ederken, Hubyar Sultan’ın yaşamından örnekler vererek günümüzde yaşanılanları değerlendirdi. Yanı sıra, konuşma içerisinde, güçlü bir vurguyla, Hubyar Sultan’ın maruz kaldığı zulmün günümüze uzanan kalıntılarını belirten Kenanoğlu, Hubyar Sultan’ın direnişinin kudreti karşısında tarihin çöplüğüne düşmekten kurtulamayan zalimlerden örnekler vererek, günümüz zalimleri için de benzer bir sonun kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Nihayetinde, muktesebatlarının Hubyar Sultan’ın direniş mirasıyla harçlanmış olduğunu işaret etti.

Kenanoğlu bu minvalde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Bunca zorluğa, uydurulan fitne fesata rağmen beni sahiplendiğiniz, hakkımda türlü türlü yalanlar uydurarak HDP’li olduğum için şahsım ve partim hakkında türlü yakıştırmalar yapılmasına rağmen sahiplendiğiniz ve de buraya gelip beni karşıladığınız için teşekkür ediyorum.

Bugün yaşadıklarımızı anlamak için bu köyün, köyümüzün ve ecdadımız Hubyar Sultan’ın tarihine iyi bakmak lazım. Şu soruyla başlamak elzemdir: Hubyar Sultan ırmağın kenarında düzlük ovaları terk ederek bu dağın başına, çördükten başka bir meyve yetişmeyen bu dağın başına neden çıkmış? Tabi ki keyfinden çıkmamış, tabi ki piknik yapmak için çıkmamıştır. Hubyar Sultan yaşadığı dönemde Osmanlı’nın zulmüne karşı başkaldırmış, zulme boyun eğmeyip büyük bir direniş sergilemiş, o yüzden de doğduğu topraklardan uzaklaş(tırıl)mış ve korunaklı bulduğu bu dağın başına sığınmış veya sığınmak zorunda kalmıştır/bırakılmıştır.

Dün Hubyar Sultan’a zulmeden Osmanlıydı, bugün de kendisine Osmanlı’nın torunuyum diyenler bizlere zulmetmektedir. Onlar zulmeden Osmanlı’nın torunlarıysa biz de onun zulmüne karşı çıkan, boyun eğmeyen Hubyar Sultan’ın torunlarıyız. Dün o zulme karşı çıkan Hubyar Sultan’a terörist diyenler bugün de aynı şekilde bizlere terörist diyorlar. Dün yaşadığı köyde Hubyar Sultan’ın atını taşlayanlar ile bugün bize iftira atanların zihniyeti aynıdır. Ama bilin ki o taş atanların adı sanı bilinmezken, onlara lanet okunurken, Hubyar Sultan’ı bugün dünyanın ve Türkiye’nin birçok yerlerinden gelen on binler ziyaret etmekte, milyonlar anmaktadır.

Biz doğru bildiğimiz yolda mücadelemizi sürdüreceğiz, Atalarımız gibi zalimin zulmüne boyun eğmedik eğmeyeceğiz. Selam olsun, mazlumlara yoldaş olup zalimlere direnenlere.”

Konuşmanın ardından, köylülerin de katılımıyla gerçekleştirilen Hubyar Tekkesi ziyaretinde lokmalar verilip niyaz edildi.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu