Haberler

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan CHP’li Böke’ye yönelik saldırılara kınama

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Meclis’te basın toplantısı düzenledi. HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında, çeşitli kesimlerden Süryani halkları, Ermeni halkları, Ezidi halkları, Alevi halkları ve Demokratik İslam Kongresi adına açıklamalar yapıldı.

CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke hakkında bir gazete tarafından başlatılan çirkin kampanyayı kınadığını dile getiren Erdoğmuş, herkesin kendi kimliğiyle, inancıyla, düşüncesiyle barışık bir şekilde kardeşçe yaşamasını ümit ettiklerini vurguladı.

Bu iddialarından, düşüncelerinden ve davalarından asla geri adım atmayacaklarını dile getiren Erdoğmuş, “İnançlara, kimliklere yapılan bu saldırıların ne kadar da temelsiz, asılsız ve toplumu ayrıştırıcı, çatıştırıcı bir tehlikeye doğru sevk ettiğini ifade etmek istiyoruz.” dedi.

Erdoğmuş, “Bir başka inanca karşı saygısı ve sadakati olmayan insanların, kendi inançlarına dönük muhtemelen sadakatsizlikleri de belki o şekilde gizlenmiş oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada Komisyonun Alevi temsilcisi Ali Kenanoğlu, “yetmişiki millete aynı nazarla bakmayı öğretisine, inancına sokmuş olan bir toplumun mensupları olarak Sayın Böke’ye karşı sergilenen tutumu kınıyoruz. Kimliklerimizden inançlarımızdan kaynaklı olarak bizi yok sayıp böyle saldırı aracı olarak görenlere karşı birlikte mücadele vermek için bir aradayız” dedi.

Açıklamada Ezidi, Süryani, Ermeni, Çerkez ve Demokratik İslam Kongresi temsilcisi konuya ilişkin duygularını dile getirerek Sayın Böke’ye yönelik tutumu kınadılar.

cihan haber ajansı alıntı ve alikenanoglu.net web katkılarıyla

12.02.2016

alikenanoglu.net

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu