ManşetTBMM Faaliyetleri

35 Hasta Mahkûmun Serbest Bırakılması İle İlgili Soru Önergemize Bakanlıktan Yanıt Geldi

Anayasanın 104. maddesinde Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri arasında “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle kişilerin cezalarını hafifletir veya kaldırır.” hükmünün yer aldığını hatırlatarak, hasta ve yaşı ilerlemiş mahkûmların serbest bırakılması ile ilgili yanıtlanması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a gönderdiğimiz soru önergesinin Adalet Bakanlığına yönlendirilmesi üzerine, Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL’den soru önergemize yanıt geldi.

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

                                                                                                                                                                                                                                           

 

– 66 yaşındaki İsmail Yılmaz’ın kalp rahatsızlığı, prostat, görme bozukluğu, yüksek tansiyon hastalıkları bulunmaktadır. 28 Nisan Salı günü sabah saatlerinde beyin damarlarında çatlama ve kanama teşhisiyle hastaneye kaldırılmasına rağmen serbest bırakılmamaktadır.

– Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan 72 yaşındaki Halil Aksoy tansiyon, prostat, romatizma ve alzheimer hastasıdır. Gözünde kornea yırtılması sonucu görme problemi ve kolunda ise his kaybı yaşamaktadır.

– Şakran 1 Nolu T Kapalı Hapishanesinde tutulan Eser Morsümbül’ün beyninde tümör bulunmaktadır ve 1998 yılından bu yana kemoterapi tedavisi görmektedir. Ayrıca tek böbrekle yaşamını idame ettirmektedir.

– Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanende tutulan Hikmet Kara’nın kalp, şeker, astım rahatsızlıkları bulunmaktadır. Kara 4 kez mide kanaması geçirmiştir.

– Urfa 2 nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Emir Güler’in % 94 engelli raporu bulunmaktadır ve ayrıca Hepatit-C hastasıdır. Hastalıklarının tedavisi yapılmadığı için durumu ağırlaşmaktadır.

– Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları bulunan 81 yaşındaki Mehmet Emin Özkan % 87 vücut fonksiyon kaybının bulunduğuna ve hapishanede kalamayacağına dair raporuna rağmen serbest bırakılmamaktadır.

– Aliağa (Şakran) kadın Kapalı Hapishanesinde tutulan Selma Altan 72 yaşında, dizlerde kemik erimesi bulunmaktadır ve hareket etmede zorlanmakta olan Altan tutuklu yargılanmaktadır.

– Tarsus 2 Nolu T tipi Hapishanesinde tutulan Mehmet Bilici, kalp hastası ve 72 yaşında olup, serbest bırakılmamaktadır.

– Aliağa (Şakran) 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Sevkan Becerikli’nin bedeninin sol yarısı felçtir ve Becerikli tek başına ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır ayrıca post travmatik epilepsi hastası olup, serbest bırakılmamaktadır.

– Edirne F tipi Yüksek Güvenlikli kapalı Hapishanesinde tutulan Mahmut Bilgiçi’in bel fıtığı bulunmaktadır. Vücudunun yarısı felçli olan Bilgiç yatalak olarak yaşamını sürdürmektedir.

– Muğla E Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Özal Korkmaz, felç olmasına ve Adli Tıp Kurumu’nun verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen serbest bırakılmamaktadır.

– Rize Kalkandere L tipi Hapishanesinde tutulan M. Emin Ökten % 80 felç olmasına rağmen serbest bırakılmamaktadır.

– Ümraniye Hapishanesinde tutulan Abdullah İşler 70 yaşında ve kalp hastasıdır.

– Bolu F tipi Hapishanesinde tutulan Hayati Kaytan’ın % 60 engelli olduğuna dair raporu mevcuttur. Erzurum’da hapishanede kaldığı süreçte Devlet Hastanesi tarafından verilen ‘Hapishane koşullarında kalamaz’ raporuna rağmen serbest bırakılmıyor.

– Şakran 4 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Yılmaz Suncak tiroit bezi kanseridir, eklem romatizması, sinüzüt, kronik faranjit, ülser, astım, reflü, hemoroid, kallentrol, topuk dikeni ve gizli şeker hastalıkları bulunmaktadır.

– Tarsus 3 Nolu T tipi Hapishanesinde tutulan Abdulaziz Özdemir prostat kanseridir ve böbrekte kist ve kronik iltihaplanma vardır. Ayrıca disk kayması ve omurgada kronik ağrıları olmasına rağmen serbest bırakılmıyor.

– Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesinde tek başına tutulan Deniz Yıldırım kolon kanseridir ve tedavi görmesi gerekmesine rağmen serbest bırakılmıyor.

– Dicle Bozan’ın bir bacağı kesilmiş ve protez kullanmaktadır. Karın bölgesinde parçalanma olan mahpusun bağırsakları dışarıdadır, kolostomi torbası takılıdır. Migren ve epilepsi hastalıklarından ötürü sürekli baygınlık geçirmesine rağmen serbest bırakılmıyor.

– 28 yıldır hapishanede tutulan Şevket Bilici, mide ve bağırsak sorunu, içten kanamalı hemoroid, baş ağrıları, sinüzüt, tansiyon, gül dökümü ve alerji rahatsızlıkları bulunmasına ve diğer mahpusların yardımı ile yaşamasına rağmen serbest bırakılmıyor.

– Sabri Kaya’nın kalbi % 25 oranında çalışmaktadır. İki kez kalp ameliyatı geçiren mahpusa protez kalp kapakçığı takılmıştır. Kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu, şeker hastalığı, tansiyon, kemik erimesi ve Alzheimer’a rağmen Sabri Kaya serbest bırakılmıyor.

– Hasan Alkış açık kalp ameliyatı olmuştur ancak kalp yetmezliği sorunu devam etmektedir. Hipertansiyon ve Behçet hastalıkları bulunmaktadır. İki ayrı zamanda felç geçirmiştir. % 43 engelli olduğuna dair raporu olmasına rağmen serbest bırakılmıyor.

– Metris R Tipi Hapishanesinde tutulan 32 yaşındaki Ergin Aktaş iki elini kaybetmiştir. Ve Koah ile Tüberküloz hastalıkları bulunmaktadır. Adli Tıp Kurumu’nun verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ yönündeki raporuna rağmen serbest bırakılmamaktadır.

– Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Mehmet Şirin Tekneduray gırtlak kanseridir. Sürekli kan akıntısı oluşmakta ve öksürük sorunu yaşamaktadır.

– Silivri 5 Nolu L Tipi Hapishanesinde tutulan Cengiz Çelik mesane kanseridir. Aynı zamanda Epilepsi hastası olan Çelik’in vücudunda 22 şarapnel parçası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan mahpus tekerlekli sandalye ile yaşamaktadır.

– Metris R Tipi Hapishanesinde tutulan ve boynundan aşağısı tutmayan, yatağa bağımlı olan Abdulah Turan Adli Tıp Kurumu’nun verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ yönündeki raporuna rağmen serbest bırakılmıyor.

– Metris R Tipi Hapishanesinde tutulan ve % 98 engelli raporu bulunan, trafik kazası sonucu belden aşağısı tutmayan Serdal Yıldırım Adli Tıp Kurumu’nun verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ yönündeki raporuna rağmen serbest bırakılmıyor.

– Diyarbakır D Tipi kapalı Hapishanesinde tutulan Hasan Aşa’nın % 90 Engelli Raporu bulunmaktadır ve mahpus haftada 3 gün diyalize girmektedir.

– Silivri 9 Nolu Kapalı Hapishanesinde ağır tecritte tutulan Soydan Akay prostat kanseridir. Ayrıca Hepatit-B hastası olan Akay eklem romatizmasından dolayı da çok ağrı çekmektedir.

– Kandıra 2 nolu F Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Cemal Aydoğan’ın akciğer, astım, pnömokonyoz hastalıkları bulunmaktadır. Ayrıca daha önce hapishanede nefesi durma aşamasına gelmiş ve hastaneye son anda yetiştirilmiştir.

– Şakran 3 nolu T Tipi Hapishanesinde tutulan Ali Kurban’ın kronik böbrek hastalığı vardır ve haftada 3 kez diyalize girmektedir. Akciğerlerinin yüzde 48’ini kullanamamaktadır ve tüberküloz hastasıdır. % 90 engelli raporu bulunmaktadır.

– Gaziantep H Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Adnan Yalçın kolon kanseridir ve yüksek tansiyon, kalp, bel ve boyun fıtığı ve Hepatit B hastalıkları da bulunmaktadır.

– Bandırma 2 Nolu T tipi Hapishanesinde tutulan Cengiz Eker kalp hastasıdır. 3 damarı tıkalı olduğu için anjiyo olmuş ve 2 damarına stent takılmıştır. Reflü, gastrit rahatsızlıkları olan ve akciğerinde üç yara tespit edilen mahpus nefes almakta zorlanıyor.

– Tarsus 3 Nolu Hapishanesinde tutulan Abdülaziz Özdemir prostat kanseridir ve böbreğinde kist ve kronik iltihaplanma vardır. Ayrıca disk kayması ve omurga kronik ağrıları mevcuttur.

– Aliağa/Şakran 4 Nolu T tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Abdullah Batı kalp hastasıdır ve hapishanede kriz geçirmiştir. Açık kalp ameliyatı ile 4 kalp damarı değiştirilmiştir.

– Metris R tipi Hapishanesinde tutulan Kemal Gömi ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsüdür ve Adli Tıp Kurumu 11 kez hapishanede kalamayacağına dair rapor verdiği halde serbest bırakılmamaktadır.

Dünya genelinde yayılan coronavirüs salgınında Türkiye’de 13.05.2020 tarihi itibariyle 143.114 kişide Covid-19 tespit edilmiş ve ne yazık ki bu hastalardan 3.952 kişi hayatını kaybetmiştir.

Salgın hastalık karşısında halk sağlığının korunması için hükümet tarafından bir dizi önlemler alınmış, önlem alınması gereken hapishanelerde ise Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan önlemler pandemi karşısında yetersiz kalmaktadır.

Mart ve Nisan aylarında Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) mahpuslara ilişkin bir dizi ilkeler yayınlamış, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserinin yaptığı çağrıların ortak noktası cezaevlerinde bulunan mahpusların sayısının azaltılması ve pandemi kapsamında alınacak önlemlerin mevcut özgürlükleri kısıtlama noktasına varmaması ve açıkça gerekçesiz tutuklanan siyasi mahpusların serbest bırakılmaları talebinde bulunmuştur.

Oysaki Adalet Bakanlığının açıkladığı önlemler mahpusların aileleriyle görüşme hakkını tamamen ortadan kaldırıyor ve avukatların görüşmelerini kısıtlamaktadır. Yine İnfaz Yasası’nda “kısmi af” adı altında yapılan değişikliklerde siyasi mahpuslar kapsam dışı bırakılmıştır. Yine İnsan Hakları İzleme Örgütü “Türkiye hasta mahpusları büyük risk altında bırakıyor.” diyerek bir çağrıda bulunmuştur.

Anayasanın 104. maddesinde Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri arasında “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle kişilerin cezalarını hafifletir veya kaldırır.” hükmü yer almaktadır.

Bugün cezaevlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Yukarıdaki vakalar bunların sadece birkaçıdır. Hasta ve yaşı ilerlemiş mahkumların cezaevinde tutulması kabul edilemez. Bu durum böyle devam ettiği sürece içeriden insanların ancak cenazeleri çıkacaktır.

Bu durumda;

  1. Cumhurbaşkanına tanınan bu yetki neden kullanılmamaktadır?
  2. Hasta ve yaşı ilerlemiş tüm mahkumların serbest bırakılması için bir çalışmanız var mıdır?
akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu