Haberler

Önkibar’a sert tepki: Eksiklik o örümcek faşo kafanızdadır

Önkibar’a sert tepki: Eksiklik o örümcek faşo kafanızdadır

Önkibar’a sert tepki: Eksiklik o örümcek faşo kafanızdadır

PİRHA- Aydınlık Gazetesi Yazarı Sebahattin Önkibar, geçtiğimiz gün, Alevi olan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun gitmesini ve herkesi kucaklayan bir liderin CHP’nin başına gelmesi gerektiğini yazmasına Ali Kenanoğlu sert tepki gösterdi. “Alevilik eksiklik değildir, eksiklik sizin o örümcek faşo kafanızdadır” diyen Kenanoğlu, “Oysa Kılıçdaroğlu’nun kucaklayıcı ve kapsayıcı olamayışının nedeni yürüttüğü politikalarla alakalıdır” ifadesini kullandı. 

Aydınlık Gazetesi Yazarı Sebahattin Önkibar, geçtiğimiz gün, CHP’nin AKP karşısında tam değil yarım bir parti olduğunu ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasını gündeme getirerek, CHP’nin başından gitmesi gerektiğini yazdı.

Önkibar yazısında “Olması gereken, CHP’yi yeniden vatanseverlik ekseninde dizayn etmek ve buçuktan tam parti olmaktır. Bunun olmazsa olmaz yolu Alevi kökenli Kılıçdaroğlu’nun gidip bütün Türkiye’yi kucaklayacak bir ismin lider olmasıdır. Hep söylüyorum Aleviler Anadolu’yu Türkleştirip vatan yapanlardır lakin realite ortada!” diye yazdı. Önkibarın bu yazısı Alevilerin tepkisini çekti. Bir tepki de Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Kurucu Başkanı Ali Kenanoğlu’ndan geldi.

“KİBAR FAŞO”

Kenanoğlu Evrensel’deki “Kibar Faşo” başlıklı yazısında “Sebahattin Önkibar’ın Alevilik algısı tek başına kendisine mahsus bir durum değildir. Türkiye’de Türk ve Sünni olmayan her farklı etnik ve inançsal kimliğe karşı yürütülen bir algının dışa vurumudur” dedi.

“Burada eleştirilmesi gereken görüşün başında gelen Önkibar’ın Alevilere yüklediği misyondur” diyen Kenanoğlu, “Yazıda yer alan “Hep söylüyorum Aleviler Anadolu’yu Türkleştirip vatan yapanlardır” söylemini en başta eleştirmek gerekiyor” ifadesini kullandı.

Kenanoğlu yazısında şunları vurguladı:

“Alevilik inancı içerisinde misyonerlik yoktur. Yani Alevi inancı bir gün bütün dünyayı Alevi yapacağız hedefinde değildir, tam tersine Alevi olmak isteyen birisine bile “Hele dur bakayım” diyen bir inançtır. Alevilik açısından misyonerliği reddeden bir inancın etnik olarak misyonerlik yapması ise saçmalığın daniskasıdır. Aleviliğin Türklerin Orta Asya’dan getirdiği bir inanç olduğuna yönelik kurgu, 1980 sonrasında oluşturulmuş bir devlet politikasının ürünüdür. Amaç ise Alevilerin diğer uluslarla özellikle de Kürtlerle bağını koparmaya yöneliktir. Amaç sol-sosyalist politik eğilim içerisinde olan Alevi çoğunluğu Türk İslamcı çizgiye çekmek, Alevi hassasiyeti yüksek olan Kürtleri ise Kürtlükten uzaklaştırmaktır.”

“SÜNNİ BAYKAL KAPSAYICI OLMADI”

Kenanoğlu, “Kılıçdaroğlu’nun kucaklayıcı, kapsayıcı olamayışını onun Aleviliğiyle açıklamak özellikle de Ulusalcı, Kemalistlere nüfuz eden Türk-İslamcı politikaların bir sonucudur” diyerek, “Oysa Kılıçdaroğlu’nun kucaklayıcı ve kapsayıcı olamayışının nedeni yürüttüğü politikalarla alakalıdır. Öyle olsaydı Türk ve Sünni olan Deniz Baykal daha kucaklayıcı, kapsayıcı olurdu ama biliyoruz ki CHP Deniz Baykal döneminde daha az oy alıyordu ve daha az kapsayıcıydı. Kılıçdaroğlu’yu eleştirmemiz gereken yer demokratik ve laik değerlere sahip çıkmayışı olmalıdır” şeklinde yazdı.

KILIÇDAROĞLU’NA ELEŞTİRİLER

Ali Kenanoğlu, yazısında Kılıçdaroğlu’na Önkibar’ın aksine şu eleştirileri getirdi:

“Kılıçdaroğlu’nun yanlışlığı, Anayasa’ya aykırı olduğunu söylediği halde 6 milyon oy alan bir partinin eş genel başkanlarının ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına onay vermesidir. Referandum sürecince CHP Milletvekillerine HDP’li vekillerle yan yana gelme yasağı getirmesidir. Laikliğe aykırı olduğu tartışmasız olan Diyanet İşleri Başkanlığına sahip çıkmasıdır, laikliğe aykırı olan imam hatip liselerine sahip çıkmasıdır.

Kılıçdaroğlu’nun yanlışlığı; “kontrollü darbe” dediği halde Yenikapı’ya gitmesi ve asla gitmem dediği Saray’a gitmesidir.

Kılıçdaroğlu’nun yanlışlığı; CHP’yi demokratik ve laik değerlerle buluşturamamasıdır. Kılıçdaroğlu’nun yanlışlığı; siyasetini Türk ve Sünni çoğunluğun ve Tayyip Erdoğan’ın  “Acaba ne derler” kaygısıyla ve korkusuyla yapmasıdır.  Partisi içerisinde demokratik değerleri savunanlara “Kapıya koyarım” demesidir.

Bir Alevi siyasetçinin Aleviliğinin kucaklayıcı kapsayıcı olmasına engel olmayacağının en net örneği HDP içerisinde siyaset yapan biz Alevi siyasetçilerdir. Biz ki Alevi kimliğimizle siyaset yaptığımız HDP’de geçmişte BDP’de Şafi Kürtlerin gönül rahatlığıyla oylarını alabilmiş kişileriz.

Gülten Kışanak ki cemevinde semah dönüp Diyarbakır’da belediye başkanı olmuş Alevi bir kadındır.

Alevilik eksiklik değildir, eksiklik sizin o örümcek faşo kafanızdadır.”

 

http://www.pirha.net/onkibara-sert-tepki-eksiklik-o-orumcek-faso-kafanizdadir-54585.html

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu