ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Şok Marketler Zincirindeki İş Kanununa Aykırı Uygulamaları Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye çapında 7003 şubesi bulunan Şok Market işçilerinin çok zor şartlar altında çalıştırıldığı, Korona Pandemisi nedeniyle Cepte Şok uygulaması ile evlere servis hizmeti başlatıldığı, günde 14 saat çalışma yapıldığı ve fazla mesai ücreti verilmemesi üzerine yanıtlanması istemiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen soruların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                                     

 

 

Türkiye çapında 7003 şubesi bulunan Şok Market işçileri çok zor şartlar altında çalıştırılmaktadır. Korona pandemisi ardından ise sorunları katlanarak artmıştır. Cepte Şok uygulaması ile evlere servis hizmeti başlatılmıştır. Her gün onlarca eve gidilmekte sokaklarda dolaşılmaktadır. Verilen siparişler yürüyerek teslim edilmektedir.

Mağaza içinde temizlik yapmak, kasaya bakmak, reyonlara ürün yerleştirmek, mağazaya gelen malların sevkiyatını yapmak rutin görevleri arasındadır. “Sınırlı çalışan ve daha fazla iş” mantığı ile her mağazada 3 veya 4 kişi çalıştırılmaktadır.

Sokağa çıkma yasağının hemen ardından haftalık izinleri iptal edilmiş, çalışma saatleri 14 saate çıkarılmıştır. Market şubeleri bazı yerlerde 08.00-23.00 arası açık tutulmakta ancak vardiyalı çalışma uygulanmamaktadır. Gece saat 23.00’den sonra iş çıkışında ise eve ulaşımın nasıl yapılacağı ise tam bir muammadır.

Şok market işçileri bu yoğun iş temposuna rağmen baskı, hakaret, aşağılanma ve mobbinge maruz kaldıklarını iddia etmektedirler. Bu coronavirüs günlerinde sadece geçinmek için çalışmak zorunda kalan binlerce Şok Market işçisi çok kötü koşullar altında çalışmaya zorlanmaktadır.

Şok market işçileri hiçbir önlem alınmadan kurye olarak çalışmaya zorlanıyor ve işçilere hiçbir ek ücret verilmemektedir. Her mağazada, yeni çalışma biçimleri için işten çıkarma tehditleri ile zorla sözleşme imzalatılmaya çalışılmaktadır. Şok market işçileri Cepte Şok uygulamasının kaldırılmasını, çalışma saatlerinin düşürülmesini, sözleşme koşullarının iyileştirilmesini işe gidiş gelişlerde servis sağlanmasını talep etmektedirler.

Bütün bunlara göre;

  1. Basına ve kamuoyuna yansıyan haberleri ihbar kabul edip, ağır şartlar altında çalışma yapılan Şok Market işyerleri için Bakanlığınız iş müfettişleri görevlendirilmiş midir?
  2. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22., 41., 42., 63., 68., madde hükümlerine aykırı davranan Şok Market işverenliği için idari yaptırım ve ceza uygulanacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu