Yazılar

AKP mevcut çakma Laikliği neden tartışmaya açtı

AKP mevcut çakma Laikliği neden kaldırmaya çalışıyor.

AKP her yaptığı işi attığı her hamleyi söylediği her sözü kendi Muhafazakâr sağ tabanı elde tutmak için yapıyor. Başkanlık sisteminin yer aldığı Anayasa değişikliğinin tabanda sadece %30 – 35 ler civarında destekleri olduklarını yaptırdıkları anket sonuçlarından görüyorlar. Bu nedenle de Anayasaya olan desteklerini artırmanın yollarını arıyorlar, bu konuda en güvendikleri yöntem ise polemikler, özelliklede Din üzerinden yaratılan polemiklerdir.

Türkiye’de uygulanan mevcut çakma Laiklik muhafazakâr Müslümanlar açısından çoğu kez baskı ve zulüm anlamına gelmektedir. Nitekim, dergahların, medreselerin kapatılması, namaz kılan insanların, eşi türbanlı askerlerin Askeriyeden atılması gibi husular ayrıca okullardaki başörtüsü zulmü, meclisten atılan başörtülü vekil gibi bir çok olayı yan yana koyduğunuzda Muhafazakar Müslüman kesim açısından laiklik yasak, baskı ve zulüm gibi tanımlarla hafızalarda yer almıştır.

Günümüzde Laikliğin muhafazakâr Müslümanlar açısından hiçbir negatif bir yönü kalmadığı halde AKP’nin kimi aktörlerinin Laikliği tartışmaya açmalarının nedeni hafızalardaki Laiklik karşıtlığını kullanmaya ve bunun üzerinden Anayasaya olan desteği arttırmaya yöneliktir.

Muhafazakâr partileri yükseltip bugünkü noktaya getiren bu yasakçı çakma laikliktir.  Bu çakma laikliğin yarattığı mağdurluk ile benzeri yasakçı anlayışın yarattığı mağdurlukları iyi kullanan AKP % 50 oy oranlarını yakalamıştır.

AKP’yi %45 lerin üzerine sıçratan olay, mecliste yeterli çoğunluğa sahip olmasına rağmen Cumhurbaşkanlığı koltuğunun yasakçı zihniyetin katakullleri ile Abdullah Gül’e verilmemesi ve Gül’ün Cumhurbaşkanlığının Mecliste engellenmesidir.

Bu nedenle biz laikliğin kaldırılmasını değil, yasakçı, statükocu değil özgürlükçü bir laikliğin ve radikal bir demokrasinin Türkiye’de hakim olması gerektiğini savunuyoruz.

Ali Kenanoğlu

28.04.2016

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu