Yazılar

Kime Anayasa

1 Kasım seçimleri sonrasında daha hükümet kurulmadan yeni Anayasa gündeme taşındı. Hükumet kurulduktan sonra ise ilk işi yeni bir Anayasayı gündemine almak oldu. Mecliste komisyonlar kurulur kurulmaz Anayasa içinde uzlaşma komisyonu kurulmasına başlandı.
Mevcut yasalar niye değiştirilir? Cevap çok basittir;ihtiyaçlara cevap vermediği için değiştirilir veya tümden yeniden oluşturulur. Yıllardır ülkede yaşayan “biz” ler 12 Eylül Darbe Anayasının hatta 1924’den bu tarafa yürürlükte olan ve günümüze kadar intikal eden tüm maddeleri ile birlikte mevcut Anayasasınn yırtılıp çöpe atılması ve yeni bir ortak yaşam sözleşmesi yapılması gerektiğini her fırsatta söylüyoruz.
Sanki ülke çok özgürce yönetiliyor da mevcut Anayasa bu özgürlük ortamını taşıyamıyor. Sanki Alevilerin ibadethane, inanç, kimlik ve asimilasyon sorunu çözülecek ama mevcut Anayasa buna müsaade etmiyor.
Sanki Cemevlerine Hükümet ibadethane diyor da Anayasa müsaade etmiyor. Sanki Hükümet zorunlu din dersleri AİHM kararları da ortadayken Anayasal zorunluluk olmaktan çıkartılmalı diyor da karşı çıkan var.

yazının tamamı için tıklayınız

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu