Yazılar

AKP’nin HDP telaşı

Bu hafta Deniz Naki, Ahmet Karataş ve Ali Öztunç’a yönelik hain faşist saldırılar gündemdeydi. Bu saldırılarla ilgili herkes bulunduğu cepheden bir şeyler söylerken Hükümet kanadı özellikle kendi sorumluluğunu görmezlikten gelip yine hedefine koyduğu HDP’ye ve de CHP’ye yüklenmeyi ihmal etmedi.
Seçimler yaklaştıkça Hükümeti oy telaşı ve korku belası sardı. Bu korku HDP’nin yüzde 10 barajını aşma korkusudur. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin Adayı Selahattin Demirtaş üç aday olması nedeniyle kısmen de olsa propaganda şansı bulmuş ve partisinin yeni yaşam belgesini kamuoyuna sunma, sesini duyurma şansı bulmuştu. Bunun getirdiği avantaj çok kısa süre içerisinde sandığa yansımış ve HDP’nin oyları  yüzde 10’u yakalamıştı.

HDP’nin bu  yüzde 10 barajı aşması antidemokratik seçim sisteminin getirdiği oy hırsızlığının avantajını kullanan sistem partilerini telaşa düşürdü. HDP’nin  yüzde 10 barajını aşması AKP’nin vekil sayısının düşmesine belki de bunun getirdiği avantajla AKP’nin Kürt bölgelerindeki Milletvekili sayısını sıfırlamasına neden olacaktır. 2023 yılına hedef koyan ve Başkanlık sistemini resmen olmasa da filen uygulayan Recep Tayyip Erdoğan ve onun partisinin bütün hayallerinin yıkılmasına neden olacaktır.

Bu nedenle HDP’yi kamuoyu nezdinde kötü, şiddet yanlısı, suçlu gösterecek her türlü algı yönetim aygıtlarını devreye soktular.

yazının devamı için tıklayınız

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu