Röportajlar

Cemevi Başkanlığı | Ali Kenanoğlu: Devlet aklının Alevileri zapturapt altına alma hamlesi

Evrensel Gazetesi: Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucusu Ali Kenanoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulacağı açıklamasını Evrensel’e değerlendirdi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Hubyar Vakfı ve Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucusu HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Erdoğan’ın Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulacağı açıklamasını Evrensel’e değerlendirdi. Kenanoğlu, “Bu bir AKP projesi değil devlet aklının Alevileri zapturapt altına alma hamlesidir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün katıldığı Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde “Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” kurulacağını duyurdu.

Duyuruya dair Evrensel’e konuşan Ali Kenanoğlu, “Aslına bakılırsa bu bir AKP projesi değil devlet aklının Alevileri zapturapt altına alma hamlesidir. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Sünni Müslümanlığı Diyanet ile yönetmeye çalışan devlet, 100 yıl sonra Aleviliği de bir disiplin altına alma zamanının geldiğini idrak etmeye başlamış görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Ön alma adımı”

Kenanoğlu, “Tabii bu noktaya gelmesinin arka planında devletin sıkışmışlığını görmek gerekiyor. Alevilerin örgütlülüğü ve mücadele tarihi ile birlikte Avrupa’da elde edilen kazanımların devlet erki açısından olası olumsuz etkileri karşısında bir ön alma adımıdır bu… Atılması gereken bu adımı da AKP eliyle yaptırmıştır” dedi.

“Cemevlerini sadaka kültürüyle idare etmeye çalışma girişimi”

Devletin bütün cemevleri yönetimini, dolayısıyla Alevileri kurulacak başkanlıktan yönetmeye çalışacağını söyleyen Kenanoğlu, “Tabii bu çıkış Alevilerin taleplerinden çok uzaktır. İbadethane statüsü olamayan cemevlerini bir başkanlık ve sadaka kültürü ile idare etmeye çalışma girişimidir” ifadelerini kullandı.

Alevilerin taleplerinin ne olduğuna da değinen Kenanoğlu, “Alevi kurumlarının eşit yurttaşlık talebi kapsamında cemevlerinin ibadethane olarak tanınması ve anayasal güvenceye alınması, zorunlu din dersi uygulamasının müfredattan çıkartılması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın lağvedilerek inançların özgürleştirilmesi ve devletin tüm katliamlarla yüzleşmesi şeklinde talepleri görmezden geliniyor, sözü bile edilmiyor” dedi.

Kenanoğlu son olarak “Bu girişim, Alevilerin özgün yapısını ortadan kaldırmak ve iktidara bağlamak amacı taşımaktadır. Bizce Alevileri rahat, serbest ve özgür bıraksınlar, devlet dini inançlarla uğraşmasın, Diyanet kapatılsın ve bütün inançlar sivil hayata devredilsin” dedi.

(İstanbul/EVRENSEL)

Kaynak: Evrensel

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu