Röportajlar

Ali Kenanoğlu: Aleviler doğru yaptı, biz doğru yaptık

Ali Kenanoğlu: Aleviler doğru yaptı, biz doğru yaptık

İSTANBUL – ÖZGÜR AYDIN /ANF 2015-11-06 12:35:04

Alevi kanaat önderi ve HDP milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, 1 Kasım seçimlerinden sonra Alevi toplumu arasında, ‘Alevi adayları seçilmeyecek yerlerden aday gösterdiler’ diye bir spekülasyonun yaratıldığını belirterek, bu söylemlerin önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti.

Kenanoğlu, oy sayım işlemlerine yaptıkları itirazların dikkate alınması durumunda, Milletvekili olabileceğini aktardı.

‘OYLARIMIZ LDP VE HKP’YE YAZILMIŞ’

ANF’ye konuşan HDP İstanbul 3’üncü bölge milletvekili Ali Kenanoğlu, kendi bölgesinde milletvekili çıkabilecek oy sayısının önce 2400 olduğunu sonrasında yapılan itirazlarla sayının 700’e kadar düştüğü belirterek, şunları aktardı:“ 38 bin tane geçersiz oy var bölgede. Bu oylardan sadece bir ilçedeki oylar sayılmış olsa ben milletvekili olabiliyorum. Özellikle HDP’nin oylarına her türlü olumsuzluğun sergilendiğine görüyoruz. Seçim kurulu ve YSK’de bizim oylarımızın HKP ve LDP gibi partilere yazıldığını biliyoruz. Bunların bir kısmını aldık. İtirazlarımız ve çalışmalarımız bu konuda devam ediyor.”

‘SPEKÜLASYON YARATILIYOR’

Alevi kimliği ve temsiliyetiyle ön plana çıkan adaylardan Çilem Öz’ün Mersin’de, Turgut Öker’in İstanbul’da kaybetmesini değerlendiren Kenanoğlu, şunları söyledi: “Alevi dünyasında bu konuda bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Aldığımız birçok mesaj da uzun yıllardır yaratılmaya çalışılan Kürt-Alevi ayrışması ve bir Kürt karşıtlığı yaratılmaya çalışıldığını da görüyoruz. En başından beri HDP ile yan yana durmamızdan rahatsız olan çevreler özellikle bu algıyı yaratıyor. Tartışılacak konular vardır ama bu algıyı yıkmak lazım.“

‘DOĞRU YAPTIK’

Alevi temsilcileri olarak, HDP’de siyaset yapmalarının, tarihsel öneminin altını çizen Kenanoğlu, “Türkiye’de ezilen halkaların geleceği ve ülkenin demokratikleşmesi açısından bu birleşme çok önemliydi. Biz doğru yaptık. Alevilerde doğru yaptı. Gelinen süreçte de bu şekilde davranmaya devam edeceğiz hep birlikte.
ANF

– See more at: http://www.bestanuce4.xyz/haberayrinti.php?id=220459&dil=tr&utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter#sthash.OCeaitxp.dpuf

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu