Soru Önergeleri

1800 Yıllık Antik Roma Mezarının İş Makineleriyle Yıkımı Meclis Gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu Kocaeli ilinde devam etmekte olan yüksek hızlı tren kazı çalışmaları sırasında bulunan 1800 yıllık oda tipi antik Roma mezarının iş makineleriyle yıkımını soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle hazırlanan önergede Kenanoğlu, antik mezarın yıkımı yönünde karar veren yetkililer hakkında bakanlıkça herhangi bir inceleme başlatılıp başlatılmayacağını sordu. TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri ERSOY tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

Kocaeli ilinde devam etmekte olan yüksek hızlı tren kazı çalışmaları sırasında M.S. 2. yüzyıldan kalma, Roma dönemine ait olduğu öne sürülen oda tipi antik mezar bulunmuştur. Ne yazık ki anıt mezar, Kocaeli Müze Müdürlüğü yetkililerinin tüm uyarılarına rağmen iş makineleriyle yıkılmıştır.

Mezarın arkeolojik mahiyeti göz önünde bulundurulduğunda, Kocaeli Müze Müdürlüğü’nce inceleme başlatılması ve elde edilen eserlerin koruma altına alınması amacıyla kazı çalışmalarının durdurulması gerekiyorken, inceleme yapılmasına müsaade edilmemiş, yüksek hızlı tren çalışmaları anıt mezar yıkılarak devam etmiştir.

Bu bağlamda,

  • Anıt mezarın iş makineleriyle yıkılması kararını veren yetkililer hakkında bakanlığınızca herhangi bir inceleme başlatıldı mı?
  • Kocaeli Müze Müdürlüğü’nün uyarılarını dikkate almayanlar hakkında işlem başlatılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu