Soru Önergeleri

Kenanoğlu’ndan Mera Alanlarında Yürütülen Maden Arama Faaliyetlerine İlişkin Önerge

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Mv. ve 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri Balıkesir Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ali Kenanoğlu, Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı Korucaoluk köyü yakınlarında Demir Export A.Ş. tarafından başlatılan maden faaliyetlerine ilişkin TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Maden arama çalışmalarının köylülerin mera alanı olarak kullandıkları yerde sürdürüldüğüne dikkat çeken Kenanoğlu, tek geçim kaynağı hayvancılık olan bölge halkının, mera alanlarının maden şirketi tarafından istila edilmesi ve maden sahasının köylülerin tarım alanları sınırına dayanması karşısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ” maden arama faaliyetlerinin engellenmesi yönünde bakanlığınızca bir girişimde bulunulacak mıdır?” sorusunu yöneltti. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat KURUM tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı Korucaoluk Köyü yakınlarında Demir Export A.Ş. tarafından başlatılan maden arama faaliyetleri maden sahası çevresindeki köylülerce tepkiyle karşılanmıştır.

Tek geçim kaynakları hayvancılık olan bölge halkı, mera alanları içerisinde gerçekleşen sondaj çalışmalarının devam etmesi durumunda bölgeden göç etmek ile karşı karşıya kalacaktır. Halihazırda TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen altın madeni bölgede su kaynaklarının azalmasına yol açmıştı.

Bununla birlikte, şirket tarafından, maden sahasının sınırında yer alan ve köylülere ait olan tarlaların satın alınmak istendiği bölge halkı tarafından dile getirilmektedir.

Tüm bunlar ışığında,

  • Bölge halkının asgari geçim kaynağı olan mera alanlarında yürütülen ve tarım alanlarının sınırlarına kadar dayanan maden arama faaliyetlerinin engellenmesi yönünde bakanlığınızca bir girişimde bulunulacak mıdır?
  • TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından İvrindi ilçesinde yürütülen maden arama faaliyetinin ekosisteme verdiği zararlar çevre kuruluşlarınca raporlanmış iken yeni bir maden açılmasına hangi gerekçelerle izin verilmektedir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu