Yazılar

Bölgeden izlenimler

Son bir ay içerisinde Hakkari, Van, Adıyaman, Dersim, Erzincan, Yüksekova, Şemdinli, İdil, Cizre il, ilçe, köy ve dağlarında yol kat ettim. Bölgede yaşanan acıları, katliamları yerinde görme imkanlarım oldu. Askerle, polisle, Valiyle, gerillayla, IŞİD militanı aileleriyle görüşme imkanınım oldu. Abluka altında kalan bölge halkının yaşadıklarına tanıklık ettim.

Orta Anadolu’da doğup ülkenin batı yakasında yaşayan birisi olarak tavsiyem şudur ki her canlı mutlaka o bölgeleri görmeli yaşadıklarına tanıklık etmelidir. Batıda yaşayan her insan ahkam kesmeden önce turisttik olarak olsa da mutlaka bu bölgelere gitmeli görmeli oradaki insanlara dokunmalıdır.

Burada Televizyonlarda şu kadar terörist öldürüldü bu kadar sığınak imha edildi diye izlerken o terörist tanımlamasına giren kişilerin aslında hane halkının rutin işlerini yaparken yada evinde uyurken katledildiğini biz batı yakasındakiler beklide hiç öğrenemeyeceğiz, aksini duysakta inanmayacağız. Devletin resmi imamının evinin obis bombasıyla nasıl tahrip edildiğini, bombanın yatay dağılımı sayesinde tesadüfen yerdeki yatağında sadece yaralanarak canını kurtardığını bilemeyeceğiz, duysakta inanmayacağız.  Sivil araçların askeri zırhlıdan atılan ateş sonucu yakıldığını, havaya uçurulduğunu bilmeyeceğiz.

yazının tamamı için tıklayınız

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu