ManşetYazılar

Cıvıldayan Canlar

Cıvıldayan Canlar

Bu bir Twitter Alevi hesapları inceleme yazısıdır.

Twitter Türkçe Cıvıldamak anlamına gelmektedir. Ben de Canların sosyal medyada ne kadar cıvıldadıkları üzerine bir inceleme yaptım. Twitter de bulunan ve Alevi hesabı olarak gözüken, bilinen hesapları incelemeye alıp ilk 10 listesini oluşturmaya çalıştım. Bu çalışmayı yaparken diğer taraftan da Alevilerin sosyal medyadaki durumunu görüp önerilerimi oluşturdum.

Tabi ki gerek Dünya’da gerekse Türkiye’de sosyal medya denilince ilk akla gelen Twitter, daha sonra Facebook ve İnstegram gelmektedir.

Bu Sosyal Medyadan Twitter özellikle gündem oluşturan, gündem belirleyen bir etkiye sahiptir. Biz de bu nedenle öncelikle Twitter hesapları incelemesi yaptık. Bu incelemeyi yaparken kişisel hesapları yani gerçek bir kişiye ait olan hesapları incelemeye dahil etmedik. Alevi ve Aleviliği sembolize eden isimler üzerinde inceleme yaptık.

Bazı Alevi ismlerine rastladıysak ta profil fotoğrafında gerçek kişi resmi bulunan ve paylaşımlarından da gerçek kişi olduğunu belli eden hesapları incelememize dahil etmedik.

Daha sonra belki Alevi kişiler üzerinden de bu çalışmamızı sürdürebiliriz.

İlk 10 Twitter hesabının incelemesi;

  • @TurkALevisi  21 233 takipçisi olan hesabın Nisan 2012 tarihinden beri yayında olduğu gözüküyor. Hesap bir Alevi hesabından çok siyasi mesaj içeren bir sayfa olarak kullanılmaktadır.

Sayfanın profilinde Hz. Hüseyin resmi varken tanıtım kısmında “GERÇEK BİR VATAN SEVER, TEK BAYRAK TEK MİLLET TEK DEVLET Not: SiyâseT SeVMeM”  diye yazıyor.  Sayfada 23 Twitt atılmış gözüktüğü halde görülebilen 8 RT bulunuyor. Anlaşılan tüm gönderiler silinmiş. RT lere baktığımızda bunlardan 3 adet RT kendi gönderisine ait olup 5 RT başkalarına ait. Yapılan RT ve kendi gönderilerinin de Alevilikle ilgili paylaşım olmadığını isminden de olduğu gibi Türk etnik kimliği ve Türk Milliyetçiliği üzerine siyasi mesajlar içeren paylaşımlar olduğunu görüyoruz. Hesabın başlık fotoğrafı olan bölümde Beşiktaş Spor Klübü ve Atatürk fotoğrafıyla “Beşiktaşı bilmeyen aşkı, Atatürkü bilmeyene zaferi anlatamazsın” yazıyor. Hesap Türk ve Kemalist hassasiyeti önde tutmaktadır.

Çok amatörce oluşturulmuş ve takipçi sayısına odaklanmış, siyasi amaçla kurulmuş bir hesap olarak gözükmekte, takip ettiği kişi sayısı 12 899 kişidir.

  • @alevi_forum 19 113 takipçisi olan hesabın ismi “Alevi Kızılbaş Forum” olarak geçmektedir. Sayfa Eylül 2015 ten bu tarafa kullanılmamaktadır. Sayfanın kendini tanıttığı cümlelerde ise “Alevi Kizilbaş Forum .. Gerçeğin Demüne Hu ! “ diye yazmaktadır.

Sayfa Kasım 2012 tarihinden bu tarafa yayında gözükmektedir. Sayfanın Twit – RT toplam 8 284 gönderisi bulunmaktadır. Eylül 2015 ten bu tarafa herhangi bir gönderisi bulunmamaktadır. Sayfa paylaşımlarında Alevilikle ilgili haberlerle birlikte Sol – Sosyalist siyasi paylaşımlar bulunmaktadır, Kürt hassasiyeti taşımaktadır.  Sayfada haber paylaşımlarının yanı sıra polemik paylaşımları, atışmalar da bulunmaktadır. Sayfa bazen kişi özel sayfası olarak anlaşılabilecek paylaşımları da barındırmaktadır. Hesap 214 kişiyi takip etmektedir.

  • @pirhubyar17 487 takipçisi olan hesap Eylül 2013 tarihinden bu tarafa yayında olup 3 111 gönderisi bulunmaktadır. Kendisini tanıttığı cümleler “şiir, aşk, türkü tanında Hubyar” diye yazmaktadır.

Sayfa gönderilerinin büyük çoğunluğu Alevi ozanlarına, pirlerine ait deyiş ve sözlerden oluşmaktadır. Takipçi sayısı kadar kişiyi takip etmektedir. Sayfada herhangi bir haber paylaşımı gözükmemektedir.

  • @alevihaberleri 14 596 takipçisi olan hesap Aralık 2011 tarihinden bu tarafa yayında gözüküyor. Kendini “Yer yoğiken,gök yoğiken var olan,Arş yüzünde kandildeki nur olan,Gahi merkez olup,gâhi yer olan, Ali’dir ki,Şah’ı Merdan Ali’dir. Pir Sultan Abdal “ sözleriyle tanıtıyor.

Sayfanın 5 260 gönderisi bulunuyor. Profil resimlerinde Hz. Hüseyin ve Semah resimleri yer alıyor. Hesabın sabitlenmiş twiti bir İngilizce kitap tanıtımından oluşuyor. Güncel siyasal haber paylaşımlarının yanı sıra Zöhre Ana forumu ve kendi adlarıyla kurulmuş alevi-haberleri.com sitesinden Alevilikle ilgili haberler paylaşıyor. Siyaseten Kemalist paylaşımları olan sayfa Aktif olarak kullanılan bir hesap 4 285 kişiyi takip ediyor.

  • @Peyikci 12 040 takipçisi olan hesap Kasım 2011 tarihinden bu tarafa yayında olup kendisini “ Alevi Haber iletişim ağı” olarak tanımlarken bir ekip tarafından yönetildiğini de yazıyor.

Sayfanın 2 993 gönderisi genelde Alevilikle ilgili haberlerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra sol-sosyalist siyasi paylaşımlar yer almaktadır. Kürt hassasiyeti taşımaktadır. Bazen polemiklere de giren hesap aktif olarak kullanılmaktadır.

  • @aleviyimtweet ; 11 665 takipçisi olan hesap Nisan 2011 tarihinden bu tarafa yayında gözüküyor. Hesap kendisini “gelin canlar bir olalım…” diye tanıtıyor. Hesap ismi Aleviyim

Sayfanın 2 930 gönderisi bulunuyor ve Alevilikle ilgili haber ve paylaşımlar bulunuyor. Hesabın sol sosyalist siyasi hassasiyet taşıdığı anlaşılıyor.

  • @YolTV9 719 takipçisi olan hesap Ekim 2015 tarihinden bu tarafa yayında gözüküyor. Hesap kendisinin Yol Televizyonunun Twitter hesabı olarak tanıtıyor.

Sayfanın 5 485 gönderisi Alevilik ve günsel siyasal haber paylaşımlarından oluşuyor.

  • @alevilerinsesi ; 9 300 takipçisi olan hesap Eylül 2009 tarihinden bu tarafa yayında gözüküyor. Hesap kendisini “Devletin Alevisi olmayacağız! ” diye tanıtıyor. Hesabın ismi; Alevilerin Sesi

29 080 gönderisi bulunan hesap Alevilikle ilgili haber paylaşımlarında bulunuyor. Hesabın sol sosyalist siyasi hassasiyet taşıdığı anlaşılıyor.

  • @cem_tv8 955 takipçisi olan hesap Nisan 2011 tarihinden bu tarafa yayında olduğu gözüküyor. Hesap kendisini Cem TV nin resmi Twitter hesabı olarak tanıtıyor.

Hesabın 24 688 gönderisi güncel haberleri kapsıyor. Alevilikle ilgili haberler basına yansıdığı kadarıyla yer alıyor. Alevi hesabından çok genel bir haber hesabı olarak kullanılıyor.

  • @habercanorg ; 7 675 takipçisi bulunan hesap Ağustos 2012 tarihinden bu tarafa kullanımdadır. Hesap kendisini “Gelin Canlar Bir olalım” diyerek tanımlıyor. İsmini de “Alevi” olarak yazmaktadır.

Hesap takipçisinden daha fazla sayıda kişiyi takip etmektedir. Hesabın 3 022 gönderisi bulunuyor. Bu gönderiler Alevilikle ilgili paylaşımlar ve Sol – Sosyalist paylaşımlar içermektedir. Hesabın Kürt hassasiyeti taşıdığını paylaşımlarından görebiliyoruz.

Değerlendirme;

İlk 10 hesabı incelediğimizde Alevi ismiyle kurulmuş Twitter hesaplarından 20 bin takipçisi bulunan ilk iki hesap aktif olarak kullanımda değildir.

17 500 takipçisi bulunan üçüncü hesap sadece deyişler paylaşmaktadır ve Alevi gündemiyle ilgili bir hesap değildir.

15 500 ve 12 000 takipçisi olan 4. Ve 5. Hesap aktif kullanılan hesaplar arasındadır.

Yani 10 bin takipçinin üzerinde sadece 5 hesap var ve bunlardan üçü aktif olarak kullanılıyor.

İlk 10 hesap arasında hiç Alevi kurumu yok. Alevi kurumlarının takipçi sayısı 5 binin altında. Örgütlenme sayısı bakımdan büyük olan Alevi kurumları yani Alevi Bektaşi federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Cem Vakfı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Konfederasyona bağlı Federasyonlar ilk 10 listesinde yoklar.

İlk 10 hesap arasında iki adet Alevi Tv sinin twitter hesabı var ve bunların takipçi sayısı 10 binin hemen altında 9 bin civarında

Sonuç;

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki Aleviler Sosyal Medyanın belirleyici platformu durumunda bulunan Twitterı kullanmıyorlar. Kurumsal Alevi yapılarının, Dernek, Vakıf ve Federasyonlarının bu platformda hiç yer almadıklarını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Twitter sadece bir iletişim, haberleşme aracı değildir. Twitter günümüzde sesini, mücadeleni dünyaya duyurabilmenin bir aracıdır. En ufak bir olayda ilk önce Twitterin yasaklanması, girişlerin engellenmesi tesadüfi ya da bir intikam, hınçla alınmakta olan kararlar değildir.

Twitter yapılan çalışmaların, yürütülen mücadelelerin, uğranılan haksızlıkların dünyaya duyurulması ve bir kamuoyu oluşturmanın bir aracı haline gelmiştir. Twitter de düzenlenen kampanyalar bir kamuoyu oluşması açısından önem taşımakta ve kimi zamanda amacına ulaşmaktadır.

Alevilerin Twitter gibi bir platformda bulunmamaları ciddi bir eksikliktir. Yaşadıkları ülkede en uzun süreli hak mahrumiyetine uğramış ve uğramaya devam etmekte olan bir toplumun bu mecrayı kullanmaması üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

Sokağın gücünü göz ardı etmiyoruz ama sokağa Twitterın etkisini de biliyoruz görüyoruz. Bu nedenle Alevi kurumlarının mutlaka sosyal medya konusuna eğilmeli ve bu konuda görevlendirmeler yapmalıdırlar.

Bu incelemenin Alevi kişi ve özellikle de Alevi kurumlarına bir veri oluşturmasını ve Alevi Kurumlarının Twitter gibi bir platformu etkin olarak kullanmalarına vesile olmasını diliyorum.

Aşk ile

27.01.2017

 

Ali Kenanoğlu

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu