ManşetTBMM Faaliyetleri

MAYIS AYI FAALİYETLERİMİZ

5 MAYIS

Son günlerde İtalya, İspanya ve Yunanistan’da zeytincilik sektöründe görülen ve zeytin ağacını komple kurutarak ölümüne sebep olan “zeytin cüzzamı” olarak da tanımlanan ‘zeytin bakteriyel yanıklığı’ hastalığına dikkat çekerek, bu hastalığın Türkiye’de yayılarak tarımsal bir krize dönüşmemesi için ne gibi önlemlerin alınacağına ilişkin yanıtlanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Soru Önergesi verdik.

6 MAYIS

#GününDakikası’nda Ölüm Oruçları ile ilgili görüşlerimizi açıkladık.

8 MAYIS

Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin Gazi Cemevinden kaldırılmak istenmesinin, Polisin zorla müdahale ederek engellemesi, Cemevinin polis baskını ile kapılarının kırılması, biber gazı sıkılarak gözaltı yapılması ve cenazenin zorla kaçırılması ile ilgili olarak yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdik.

9 MAYIS

 • İktidarın darbe söylemi, meslek örgütlerinin yapısına dair müdahale planı, muhalefetin yönetimindeki belediyelere yönelik engellemeleriyle ilgili Evrensel Gazetesine verdiğimiz röportajda, tek adam rejimine karşı demokrasiden yana olan güçlerin, ortak hareket edebilmesinin yöntemlerini bulmak zorunda olduğuna işaret ettik.

10 MAYIS

 • Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostatın, ülkelere göre 2018-2019 yıllarındaki elektrik ve gaz fiyatlarındaki değişimini gösteren yeni istatistiklerinin yayımlanması üzerine, Ülkemizin fiyat artışlarında Avrupa ülkelerine göre en fazla artışın yaşanmasının nedenlerinin yanıtlanması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’e Soru Önergesi verdik.

11 MAYIS

 • Kayseri’de bir grup saldırganın Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin defnedilmesini engellemesi ve mezarından çıkarıp yakmakla tehdit etmesi üzerine, suç işleyeceğini açıkça beyan eden ve kimlikleri bilinen bu şahıslar hakkında neden harekete geçilmediği, soruşturma ve incelemenin neden hemen başlatılmadığı ile ilgili yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdik.

12 MAYIS

 • Mardin’in Nusaybin ilçesinde oturdukları sitede oyun oynayan çocukların polisin havaya ateş açarak kovalanması, aralarından korku ile merdiven kenarına saklanan 11 yaşındaki bir çocuğu yakalayan polisin çocuğu çekiştirerek zırhlı aracın yanına götürmesi ve burada da polisin şiddetine maruz kalması üzerine ilgili polis hakkında nasıl bir işlem yürütüleceği ile ilgili yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdik.

13 MAYIS

 • HDP Grup toplantımızı Pandemi günleri nedeniyle online olarak zoom uygulaması üzerinden yaptık.

14 MAYIS

 • Bursa Yenişehir ilçesinde bulunan Kirazlıyayla köyüne yapılmak istenen maden ocağının çevreye vereceği onca zarara rağmen yapılmasında ısrar edilmesinin nedenleri hakkında yanıtlanması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e soru önergesi verdik.

 • Erzurum’un Narman ilçesi sınırları içinde yer alan, UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından ülkemizde Jeopark adayı olarak kabul edilen 15 aday alandan biri olan ve içerdiği jeolojik oluşumlar ve kendine has ekosistemi nedeniyle bir dünya mirası sayılan Narman Kanyonuna iki katlı bina yapılması ile ilgili yanıtlanması istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM’a soru önergesi verdik.

 • Mersin’in Erdemli ilçesindeki yaklaşık 200 limon üreticisinin, limon ihracatının kısıtlanmasına olan itirazlarının giderilmesi ve sorunlarının çözümü için hangi tedbirlerin alınacağı ile ilgili yanıtlanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdik.

15 MAYIS

Anayasanın 104. maddesinde Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri arasında “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle kişilerin cezalarını hafifletir veya kaldırır.” hükmünün yer aldığını hatırlatarak, ağır hasta ve yaşı ilerlemiş 35 mahkumun serbest bırakılması ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’a soru önergesi verdik.

 • Kürtçe’nin, yaşadığımız coğrafyada konuşulan kadim dillerden biri olduğunu, hâlihazırda Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının önemli bir kısmının da konuştuğunu belirterek, Kürt dilbilimci Celadet Ali Bedirhan’ın Suriye’nin başkenti Şam’da Hawar dergisini çıkardığı 15 Mayıs gününün Kürtler tarafından 2006 yılından bu yana “Kürt Dil Bayramı” olarak kutlandığını hatırlatarak, İlköğretim ve Ortaöğretim kurumlarında Belirli Gün ve Haftalar çizelgesine “15 Mayıs Kürt Dil Bayramı” günü olarak eklenmesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soru önergesi verdik.

17 MAYIS

 • #GününDakikası’nda HDP’li belediyelere kayyım atamaları ile ilgili görüşlerimizi açıkladık.

18 MAYIS

 • CAN TV’de Eşiğin Bu Tarafı programına katıldık.

 • Çoğunluğu Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikasına (BTS) üye 84 TCDD çalışanının, rotasyon adı altında hiçbir gerekçe gösterilmeden, ailelerinden koparılarak Türkiye’nin değişik illerine sürgün edilmesini üzerine, bu salgın günlerini fırsata çeviren sorumlular hakkında işlem başlatılması ve sürgünün durdurulması çağrısı yaparak, yanıtlanması istemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na soru önergesi verdik.

 • İstanbul HDP İl Örgütümüz ile birlikte TMMOB ile diğer meslek örgütlerine yönelik iktidarın yönelimini online olarak konuştuk.

19 MAYIS

 • Aynı zamanda AKP genel başkanı olan Erdoğan hükümetinin İçişleri Bakanlığı talimatıyla, 19 Ağustos’tan bugüne, 3’ü Büyükşehir, 4’ü İl, 32’si İlçe, 6’sı belde belediyesi olmak üzere toplam 45 HDP’li belediyenin seçilmiş belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılmasının halk iradesinin gaspı anlamına geldiğine vurgu yaparak, yanıtlanması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdik.

22 MAYIS

 • Salgın döneminde zorunlu veya zorunlu olmayan sektörlerde çalışmak durumunda kalan binlerce emekçinin hayatlarının riske atıldığı, 7500’ü aşkın sağlık çalışanının covid-19 hastalığına yakalandığı, en az 128 işçinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği, eğer hastalığa yakalanan işçinin çalıştığı işte çalışmaması halinde bu hastalığa yakalanmayacağını söyleyebiliyorsak; bu durumda coronavirüs hastalığının da iş kazası ve meslek hastalığı sayılması gerektiğine vurgu yaparak, yanıtlanması istemiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK’a soru önergesi verdik.

24 MAYIS

 • İsmet Özel’in katıldığı bir televizyon programında söylediği çarpıcı sözlerin aslında ne anlama geldiğini, bu sözleri ve İsmet Özel’in aslında ne demek istediğini yorumladık.

26 MAYIS

 • İstanbul Kilyos’ta, Karadeniz kıyısında 3. derece doğal sit alanında kalan yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imar planlarının değiştirilerek inşaat alanının 5 katına çıkarılması ve otel yapımına izin verilmesinin nedeninin, arazi sahipleri arasında eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçaran Çiller’in olmasının bu kararda etkili olup olmadığı ile ilgili yanıtlanması istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM’a soru önergesi verdik.

 • Diyanet İşleri Başkanlığının 4 ayda yaptığı 3.8 milyar liralık harcama ile 7 bakanlığı geride bırakması üzerine, bu harcamaların nereye ve ne kadar yapıldığı ile ilgili yanıtlanması üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’a soru önergesi verdik.

 • Alevilerde Ramazan orucu var mı? Alevilerde Ramazan bayramı var mı? Aleviler Ramazan bayramı kutlar mı? #GününDakikası’nda yorumladık.

27 MAYIS

Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın zoom üzerinden yaptığı toplantıya katıldık.

29 MAYIS

 • CAN TV’de Eşiğin Bu Tarafı programına katıldık.

31 MAYIS

 • Karantina TV’de “Önce İnsan” programına Skype üzerinden katıldık.

 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu