Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Alevi evlerinin işaretlenmesi ve Alevilere yönelik nefret suçları bir kez daha Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Yalova’da geçtiğimiz günlerde Alevilerin evlerine çarpı (X) işareti konması sonrası geçmişte yaşanan tehdit içeren yazılamalar ve işaretlemeler yapılması gibi Alevilere yönelik nefret suçu içeren olayları hatırlatarak yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU‘ya soru önergesi vererek konuyu bir kez daha Meclis gündemine taşıdı.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

İlgi: a) 03/12/2019 tarihli, 4297 sayılı,

b) 21/10/2020 tarihli, 9349 sayılı soru önergelerimiz.

Alevilere yönelik nefret söylemi ve tehdit rutin şekilde devam etmektedir. Bu rutinliğin yöntemlerinden birisi olan Alevi evlerinin işaretlenmesi vakalarına yetkililer “sarhoş veya çocuk işidir” diyerek bireysel duruma indirgeme eğilimindedir. Bu rutinliğin hız kesmemesinin nedeni kamu otoritesinin hiçbir şekilde harekete geçmemesinden kaynaklanmaktadır.

Alevilerin evlerine çarpı (X) işareti konması ve tehdit içeren yazılar, Alevi toplumuna karşı nefret suçuna girmektedir. Bu nefret suçunu işleyenlerin üzerine ciddiyetle gidilmediği, faillerine ulaşılmadığı ve kamuoyuna bu konularda yeterli bilgi verilmediği, bunu yapanların hiçbir cezai işleme tabi tutulmaması Alevilere düşmanlık besleyenlere cesaret vermekte ve aramızda rahatlıkla dolaşmaktadırlar.

En kısa zamanda güçlü bir irade ortaya konulmazsa, Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevi katliamlarının acısını ve öfkesini üzerinden atamamış Alevi toplumu benzer trajedileri yaşama riski taşımaktadır.

Alevilere ait evlerin işaretlenmesi ile ilgili olarak;

2012 yılında, Adıyaman, İzmir, Gaziantep, Erzincan, Aydın, Balıkesir, Mersin, İstanbul illerinde,

2013 yılında, İstanbul, Ankara, Adıyaman, Malatya illerinde,

2014 yılında, İstanbul ilinde,

2015 yılında, Adıyaman, İzmir, İzmit, Elazığ, İstanbul, Ankara illerinde,

2016 yılında, Adıyaman, Ankara illerinde,

2017 yılında, Adana, Malatya, İstanbul, Manisa illerinde,

2019 yılında, Ankara, İzmir ilerinde,

2020 yılında, Malatya, İstanbul illerinde,

Muhtelif tarihlerde, evler, kapılar, duvarlar, sokak başları, araçlar, apartmanlar, dernekler gibi onlarca ev veya mekana işaretleme, hakaret gibi tehditler yazıldığı kamuoyuna yansıyan haberlerden bilinmektedir.

Ancak, bu güne kadar haberlere yansıyan bu otuzaltı (36) vaka ile ilgili kamuoyuna aydınlatıcı bir bilgi aktarılmadığı gibi, ilgi (a) ve (b)’de kayıtlı soru önergelerimize de yanıt verilmemiştir.

Son olarak, 25 Ocak 2021 tarihinde, Yalova’ya bağlı Bağlarbaşı Mahallesi Lokman Sokak’ta bulunan Alevilerin yaşadığı 5 eve çarpı işareti konularak duvarlarına ‘Alevi’ ifadesi yazılmıştır

Bu nedenle;

  1. Yukarıda belirtilen olaylarda, kamuoyuna yansıyan bilgilerin yer aldığı otuzyedi (37) vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır, faili tespit edilenler hangi vakalardır?
  2. Bu otuzyedi (37) vakadan faili tespit edilenlere nasıl bir işlem yapılmıştır?
  3. Bu sorularımız neden cevapsız bırakılmaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu