Soru Önergeleri

Kenanoğlu: Bursa Valisi ve Emniyet Müdürü görevden alınacak mıdır?

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 6 Şubat’ta Bursa’da Amedspor’a karşı yapılan saldırılara ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı‘na İçişleri Bakanı’nın cevaplaması üzerine soru önergesi verdi. Bakanlığın Amedspor’a yönelik yıllardır devam eden ırkçı saldırılara karşı neden sessiz kaldığı sorulan önergeyle, “Bursa Valisi ve Emniyet Müdürü görevden alınacak mıdır?” denildi.

 

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

 

İktidar cephesi Beşiktaş ve Fenerbahçe maçlarında “hükümet istifa” sloganlarına karşı önlemler alıp tribünleri hedefine koyarken, Bursaspor-Amedspor maçı öncesinde, maç anında ve sonrasında yaşananları ise adeta kriminalize ederek, tribünde açılan görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığı yönünde beyanat vermektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Ligi Beyaz Grup’ta mücadele eden Amedspor, neredeyse her deplasmanda ırkçı saldırılara maruz kalmaktadır. Son olarak, 5 Mart 2023 tarihinde oynanan Bursaspor-Amedspor maçında ırkçılığın dozajı artmış, karşılaşma öncesi ve sonrasında da gerek Amedsporlu futbolcuların gerekse Amedspor yönetiminin can güvenliği maç iptal edilmeyerek tehlikeye atılmıştır. Maç öncesinde, Amedspor futbolcularının konakladığı otelin önüne gelen Bursaspor taraftarları saatlerce Amedsporlu futbolcuları tehdit etmiş, ses bombaları atmış, ırkçı sloganlarla Amedspor kafilesini taciz etmiştir. Tüm yaşananlar kamuoyuna yansımasına rağmen kolluk kuvvetleri hiçbir önlem almamıştır. Amedspor yöneticileri ve kamuoyundan yapılan tüm çağrılara kulak kapatılmıştır. Karşılaşma esnasında ise Bursasporlu taraftarların ırkçı ve şiddetvari sözleri devam etmiş, Amedsporoyuncuları linç edilmek istenmiştir. Bursaspor taraftarları, 1990’lı yıllarda JİTEM ve faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım posteri açarak, açıkça suç işlemiştir. Sahaya binlerce kesici, delici ve yaralayıcı madde atılmıştır. Irkçı ve şiddet eylemleri maç bitiminde saha dışına taşmıştır. Bursaspor yöneticileri ve kolluk güçleri ortak hareket ederek, Amedspor futbolcu ve yöneticilerine şiddet uygulamıştır. Irkçı şiddet sonucu 4 Amedspor oyuncusu ve 3 yöneticisi darp raporu almıştır. Karşılaşma boyunca kolluk kuvvetleri, ırkçı saldırıları önlemek yerine, ırkçı gruplarla hareket etmiştir. 

Bu bağlamda;  

1. Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan olayların engellenmemesinde sorumluluğu bulunan Bursa Valisi ve Emniyet Müdürü görevden alınacak mıdır?
2. Bursaspor-Amedspor futbol karşılaşmasında yaşanan olaylarla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?
3. Maç boyunca sahaya atılan kesici ve delici maddeleri görmezden gelerek, maçı tatil etmeyen hakem hakkında soruşturma açılacak mıdır? 
4. Bursaspor taraftarlarının maç öncesi ve sonrasında yaptığı ırkçılığa dair kaç kişiye soruşturma açılmıştır? 
5. Bursaspor taraftarlarının maç boyunca sahaya mermi çekirdeği, bıçak, çakmak, bozuk para, ped su ve sapanla yaralayıcı madde atmaları nedeniyle Bursaspor hakkında hükmen mağlubiyet ve cezai müeyyide uygulanacak mıdır?
6. Amedspor’a yönelik yıllardır devam eden bu ırkçı saldırılara karşı bakanlığınız neden sessiz kalmaktadır?
7. Bu ırkçı saldırılar nedeniyle Amedspor’un bundan sonraki deplasman maçlarına yönelik yüksek önleyici tedbirler alınacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu