Soru Önergeleri

Kenanoğlu, canlı yayında söylenen “Cemevleri uydurmadır” sözlerini Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Haber Global’deki Müzakere isimli programda AKP’li Mehmet Metiner ve iktidara yakın Diriliş Postası yazarı Murat Özer‘in “Cemevleri uydurma bir isimdir” sözlerini Meclis gündemine taşıdı. Basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama suçunun işlendiğini ifade eden Kenanoğlu, Adalet Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde konuya ilişkin herhangi bir soruşturmanın açılıp açılmadığı sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

11/01/2022 tarihinde Haber Global özel televizyon kanalında yayımlanan “Müzakere” adlı programda Murat Özer isimli şahıs Alevilerin ibadethanesi olan Cemevlerine yönelik olarak “…Cemevleri uydurduğumuz bir isim, insanlar Cemevleri kelimesini uydurmak zorunda kaldılar…” gibi ifadeler kullanarak, ayrıştırıcı, kirli ve tahrik edici bir konuşma yapmış, programda yer alan konuklardan Mehmet Metiner’de ‘tarihsel olarak olmayan bir isim’ diyerek onu destekleyen tavır takınmıştır.

Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri içerisinde yer alan ve “Cemevlerine yasal statü tanınması” istemlerinin dile getirildiği bu süreçte Cemevleri hakkında hadsizce açıklamalar yapan bu şahıslar, kamuoyuna yaptıkları bu açıklamalar ile halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama suçunu basın yoluyla işlemişlerdir.

Bu bağlamda;

  1. Haber Global televizyon kanalında 11/02/2022 tarihinde yayımlanan ”Müzakere” adlı programda Cemevlerinin uydurma olduğunu söyleyerek, insanların manevi değerlerine, kutsallarına saldıran, Alevilerin ibadethanelerine hakaret eden ve küçümseyen Mahmut Özer isimli şahıs hakkında, basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama suçu kapsamında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa neden açılmamıştır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu