Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Soylu’nun mesajını silahlı fotoğrafıyla paylaşan din öğretmeni Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, AKP (Adaletle Kalkınma Partisi) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘ya destek açıklamasının ardından Muğla Fethiye’de Din Kültürü öğretmeni olan Yunus Taşkıran‘ın silahlı fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasını Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde konuya ilişkin soruşturma açılıp açılmadığını, olayda adı geçen Yunus Taşkıran hakkında daha önce açılan bir soruşturma bulunup bulunmadığını ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olduğu öğrenilen Yunus Taşkıran’ın görevden alınıp alınmayacağını sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 26/05/2021 tarihli grup toplantısında İyi Parti Liderini kastederek “Gelin Hanım dua et ki, Rize’de çok ileriye gitmeden ders verdiler, bunlar iyi günler, daha neler olacak neler…” demiştir.

Bu açıklamanın ardından Muğla Fethiye Melsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olduğu öğrenilen Yunus Taşkıran Süleyman Soylu’nun Erdoğan’a teşekkür mesajına atıfta bulunarak, silahla çekilmiş fotoğrafını paylaşarak “Biz de senin emrindeyiz Ağa. 600 Metreden nokta atışı, 800 metre kola bacağa, yani 800 metreden fazla yaklaşma” şeklinde sosyal medya hesabından paylaşımında bulunmuştur.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yunus Taşkıran’ın sosyal medya hesaplarında, sık sık Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun fotoğraflarını paylaştığı görülmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Fethiye’de görev yaptığı anlaşılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Yunus Taşkıran’ın elinde silahla sosyal medya hesaplarından tehditkâr paylaşımlar yapması nedeniyle hakkında soruşturma açılacak mıdır?
  2. Devlet Memurlarının siyaset yapma yasağı bulunmasına rağmen sosyal medya hesaplarında sık sık paylaşımlar yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Yunus Taşkıran hakkında daha önce başlatılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır?
  3. Öğrencilere ahlak dersi vermesi gereken ancak silahla paylaşım yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Yunus Taşkıran görevden alınacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu