ManşetTBMM Faaliyetleri

Salgın Nedeniyle İşini Kaybeden, İşyerini Kapatanların Sorunları Çözülmeli

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Coronavirüs tedbirleri nedeniyle işini kaybetmiş işçinin, işyerini kapatan esnafın, ayrıca işsizlerin, EYT’lilerin, KHK ile işten atılanların, Kısa Çalışma Ödeneği için şartları uymayanların, sigortasız çalışıp işsiz kalanların yani hiçbir geliri olmayanların geçimlerinin sağlanması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanını göreve çağırdı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına gönderilen yazı metni aşağıdadır.


Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı

Sayın Bakan,

Çin’in Wuhan kentinden çıkarak bütün Dünya’ya yayılan coronavirüs salgını, Türkiye’de de tehlikeli boyutlara yaklaşması nedeniyle çalışma yaşamı ile ilgili birçok tedbirleri de beraberinde getirmiştir.

Coranavirüs pandemisi kapsamında alınan önlemler artarak sürmüştür. Tedbir sebebiyle işini kaybetmiş veya zorunlu ücretsiz izine çıkarılmış ve bu sebeple ay sonunu nasıl getireceğini düşünen insanların sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

Düzenli maaş alan, uzaktan çalışma düzenine uygun özel sektör çalışanları ile izinli kamu çalışanları kendilerini sosyal karantinaya alabilmişlerdir.

Peki ya tedbirler nedeniyle işleri aksayan firmalardan işten çıkarılanlar, günlük yevmiye ile çalışan emekçilerin durumu ne olacak?

Tedbir sebebiyle işini kaybetmiş veya zorunlu izne çıkarılmış, bu sebeple ayın sonunu nasıl getireceğini düşünen insanlara kim yardım edecek?

Çalışmak zorunda kalanların dışında sokaklar neredeyse boşalmıştır. Emekçilerin bir kısmı evden çalışmaya başlamıştır. Bu süreçten en çok etkilenenler şüphesiz hizmet ve eğlence sektörü olmuştur. Sinemalar, tiyatrolar kapanmış, konserler iptal edilmiş, kahvehaneler, cafeler, barlar, spor salonları, restoranlar, eğlence yerleri, çay ocakları, internet cafeler, turistik işletmeler vb. işyerleri Coronavirüs günlerinde çalışmalarına ara vermek zorunda kalmış, birçok esnaf zorunlu olarak işyerini kapatmıştır.

Zorunlu olarak işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf, işyeri kiralarını, elektrik paralarını, kredi borçlarını ödeyemez duruma düşmüştür. Aynı zamanda bu işyerlerinde çalışanların ücretlerini gelirleri olmadığı için ödeyemez hale gelmişlerdir.

Sorun katmerlenmiş, bu işyerlerinde çalışanlar ücret alamadıkları için evinin ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiş ve müthiş bir ekonomik darlık ile karşı karşıya kalmışlardır.

Diğer taraftan, işsizler, EYT’liler, KHK ile işten atılanlar, Kısa Çalışma Ödeneği için şartları uymayanlar, sigortasız çalışıp işsiz kalanlar yani hiçbir geliri olmayanların durumu da farksız değildir!

Bu insanlar geçimini nasıl sağlayacak, kime, nereye müracaat edecekler? Sosyal Yardımlaşma Vakıfları bu durumda olanların müracaatlarını neden kabul etmemektedir?

Durumun önemini bir kez daha dikkatlerinize sunar çok geç olmadan gerekli önlemlerin alınmasını ve tarafımıza cevap verilmesi hususunu bilgilerinize sunarım. 08/04/2020

 

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu