Konuşmalar

Kenanoğlu, Engelli Alevi Bir Vatandaşımızın KPSS Yeter Puanına Rağmen Kamuya Atanmamasını Meclis Kürsüsünden Dile Getirdi

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU,  Antalya’da yaşayan engelli Alevi bir gencimizin, KPSS sınavında yeter puan almasına rağmen memur olarak atanmamasını Meclis kürsüsünden dile getirdi.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Bir diğer mesajı iletmek istiyorum. Yine, Antalya’da yaşayan bir Alevi gencimiz, kamu yönetimi mezunu, yüzde 40 görme engelli raporu var, 7 yaşında bir kızına tek başına bakmak zorunda. KPSS sınavında 83 puan almış, 2019 yılında engelli kadrosundan Isparta Kara Kuvvetleri Komutanlığına sivil memur olarak atanmış ancak işe başlayamamış çünkü “Memurluğa uygun görülmediniz.” şeklinde bir yazı alıyor.
Hiçbir adli sicili yok, sabıkasında herhangi olumsuz hiçbir şey yok. Bütün buna rağmen bu arkadaşımız, bu kızımız göreve başlatılmıyor ve kendisinin de beyanı “Vallahi Aleviliğimden başka bir şey yok.” diyor. Herhâlde bundan kaynaklı olarak bunu yapıyorlar. Bizim de kanaatimiz ve pratiğimizden bildiklerimiz bize bunu gösteriyor. Bununla ilgili bu kürsüde çokça örnekler de aktarıldı.
Durumu yargıya taşımış ama yargının da ülkemizde ne hâlde olduğunu hepimiz çok yakından biliyoruz yaşadığımız birçok pratikten ibaretle.
Bize bazen burada şunu söylüyor arkadaşlar…
(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)
BAŞKAN – Buyurun, tamamlayın Sayın Kenanoğlu.
ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Geçen gün biz bir Alevi gazetesi çıktı, bunu kutlama mesajı ilettiğimizde kimi arkadaşlar, milletvekili arkadaşlar “Ya bu Alevi gazetesi lafı da nedir?” gibi ifadelerde bulundular.
İşte, bu haberleri o gazetelerden başka yazan yok arkadaşlar. O yüzden, sizler bunları yok saydığınız sürece, iktidar bunları yok saydığı sürece, bizler de kendi inancımızı, kimliğimizi ve bunlardan kaynaklı olmuş olarak yaşamış olduğumuz bütün olumsuzlukları bu kürsülerden haykırmaya ve bu gazetelerde de yazılmasını sağlamaya devam edeceğiz.
O yüzden, hani sizler, bu ülkede, bu topraklarda, ortak vatanda yaşayan inançları, kimlikleri, egemen olmayan, çoğunluk olmayan inançları ve kimlikleri yok saydığınız sürece, yok sayıldığı sürece biz de onları haykırmaya devam edeceğiz.
Saygılar sunuyorum. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu