KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu’ndan iktidara: Alevi açılımınızı Uğur Kurt’un iki yaşında babasız bıraktığınız evladına anlatın!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, iktidarın yeni Alevi açılımını ve İçişleri Bakanlığı’nın Alevilere yönelik sadaka siyasetini TBMM Genel Kurulu’nda değerlendirdi. İçişleri Bakanı Soylu’nun danışmanlarının ve bakanlık yetkililerinin Cemevlerine yönelik ziyaretlerine dikkat çeken Kenanoğlu, Alevilerin temel hak ve taleplerini dile getirdi. 2014 yılında Okmeydanı Cemevi’nde Uğur Kurt’un polis kurşunuyla öldürülmesini hatırlatan Kenanoğlu, Uğur Kurt’un katilinin 12100 lira para cezasıyla ödüllendirildiğini söyleyerek iktidara yönelik olarak “Alevi açılımınızı Uğur Kurt’un iki yaşında babasız bıraktığınız evladına anlatın” dedi.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 8.12.2021 Birleşim: 30 Ham Tutanak Sayfası: 297

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Şimdi, tabii, söylenecek çok şey var ama önemli gördüğüm bir konu var, İçişleri Bakanlığını ilgilendiren bir konu; buna son kalan süremde değinmek istiyorum.

Şimdi, İçişleri Bakanlığı bir Alevi açılımı başlattı yani iktidar başlattı ama İçişleri Bakanlığı üzerinden yürütüyor, danışman düzeyinde yapıyor bunu. 1.600’e yakın cemevini danışman ziyaret etmiş, Sayın Bakanın da zaman zaman ziyaret ettikleri cemevleri var, buralarda tabii, soruyorlar: “Ne lazım? Çay, çorba, boya, badana ondan sonra beton, tuğla, masa, sandalye ne istersiniz?” falan diye. Kimi cemevi yöneticileri de diyor ki: “Hayır, biz sadaka istemiyoruz, biz ibadethane statüsü istiyoruz.” O zaman da Sayın Bakan geçen gün buna cevap verip diyor ki: “Bu benim boyumu aşar.” Bu Sayın Bakanın boyunu aşıyor. Şimdi, Sayın Bakana bu konuyla ilgili önemli bir konu anlatacağım. Okmeydanı Cemevi’ne gittiniz mi bilmiyorum, gitmediyseniz gidin hani cemevlerini ziyaret ediyorsunuz ya, oraya da gidin. Uğur Kurt var, Uğur Kurt, orada, cemevinin avlusunda katledildi. Onun katledildiği yere bir bakın, polis kurşunuyla katledildi, polisin ateş ettiği yere de bir bakın. Şimdi, cemevi avlusunda suçu ne? Suçu sadece alevi olmak. Alevilik bir suç mu? İşte, sizin boyunuzu aşan noktadan sonraki suç, orada suçlu oluyoruz işte. Şimdi sizin boyunuza kadar ki kısmında sorun yok ama boyunuzu aşan kısmında suçlu ilan ediliyoruz. Şimdi, katil Sezgin Korkmaz -Paniklemeyin Baran’ı yok bunun sadece Sezgin Korkmaz, tesadüfen benzerlik var anladığım kadarıyla- ne ceza aldı? 12.100 lira para cezası. 12.100 lira para cezasıyla ödüllendirildi, şu anda da personeliniz olarak görevine devam ediyor. Peki, burada daha ilginç bir şey var: O dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü, Uğur Kurt cinayetiyle ilgili bir inceleme başlatıyor, bu daha sonra disiplin soruşturmasına dönüşüyor ve rapor burada. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği bir disiplin raporu hazırlıyor. Bu disiplin raporuna göre Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğünden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısının ihlal ve sorumluluğu nedeniyle disiplin suçu işlediği rapor ediliyor. Ne zaman? 2015’te. Peki, ne oluyor? Tabii, o süreçte -2015, güvenlik konseptine geçilmiş, artık mekanizma orada işliyor- raporu hazırlayan müfettiş emekliye sevk ediliyor, daha sonra, sizin Bakanlığınız döneminde bu kişi 2017’de Ankara Emniyet Müdürü oluyor ve şu anda hâlen de Ankara Emniyet Müdürü olan Servet Yılmaz. Servet Yılmaz disiplin suçunu alsa hiçbir şekilde yükselemeyecek, işleyiş böyle ama hiçbir şekilde o suçu almıyor ve ödüllendiriliyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Tamamlıyorum Sayın Başkanım.

BAŞKAN – Tamamlayın sözlerinizi.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Şimdi, biz şunu söylüyoruz: Sizin politikanız cezasızlık üzerine kurulu, sizin Alev açılımınız budur. Siz Alevi açılımını, Okmeydanı Cemevi avlusunda katledilen, o sizin koruyup kolladığınız kişilerin mağdur ettiği Uğur Kurt’un 2 yaşında babasız bıraktınız evladına gidin anlatın onu.

Şimdi, Aleviler sadaka istemiyor, Aleviler eşit yurttaşlık statüsü çerçevesinde, eşit yurttaşlık hakkı çerçevesinde kendi haklarını; ana sütü gibi helal olan, vergileriyle ödenmiş, ortaklaşmış ve bu ülkenin yurttaşı olmaktan kaynaklı haklarını istiyor. Alevilere sadaka dağıtma mantığından vazgeçin. Sizin boyunuzu aşabilir ama boyu uzun olanlar var, o uzun boylular bunun gereğini yerine getirsinler.

(HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu