Konuşmalar

Kenanoğlu: Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla Down Sendromlu bireylerin sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. “Down sendromu, tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, bireyin hayatı boyunca taşıdığı genetik bir farklılıktır; ülke, millet, sosyoekonomik statü farkı yoktur” diyen Kenanoğlu, erken ve sürekli eğitimle Down Sendromlu bireylerin sosyalleşebileceğini, arkadaş edinebileceğini, okula gidebileceğini ve iş hayatına girebileceğini belirtti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 23.03.2022 Birleşim: 70 Ham Tutanak Sayfası: 74

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Birleşmiş Milletler tarafından 2011 yılından beri tüm dünyada Down sendromu hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak, Down sendromlu bireylerin ayrımcılığa ve olumsuz tutumlara maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmek ve mevcut çalışma imkânlarıyla iş sahalarını artırmak amacıyla 21 Mart, Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kabul edilmiştir.

Down sendromu, tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, bireyin hayatı boyunca taşıdığı genetik bir farklılıktır; ülke, millet, sosyoekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 700-800 doğumda 1 görülür, dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığı taşımaktadır. Ülkemizde tam bir veri olmamakla birlikte, yaklaşık 100 bin Down sendromlu kişi olduğu tahmin edilmektedir. Erken ve sürekli eğitimle beraber, Down sendromlu bireyler arkadaş edinebilir, okula gidebilir, iş edinebilir, hayatları ve gelecekleri için karar verebilirler. Down sendromunu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur, tek yol eğitimdir. Down sendromlu çocuklar sosyalleştirilerek topluma kazandırılmalıdır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu