Konuşmalar

Kenanoğlu, Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile ve Kürt siyasetçi Aysel Doğan’ın cenazelerine yönelik saldırıları TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile ve Dersim Alevilik Akademisi kurucusu, Kürt siyasetçi Aysel Doğan‘ın cenazelerine yönelik saldırıları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. Siyasi iktidara yakın havuz medyasının iki yüzlü tutumuna dikkat çeken Kenanoğlu, Yeni Şafak’ın İsrail’in ‘Bu olaydan da ders çıkaracağız.’ ders çıkaracağız açıklamasına ilişkin haberini hatırlatarak “Peki, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetinin Bakanları ve kolluk kuvvetleri bu konuda bir özür dileyecek midir?” diye sordu.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 17.05.2022 Birleşim: 91 Ham Tutanak Sayfası: –

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, geçen hafta dünyada kamuoyu vicdanlarını yaralayan 2 cenaze ve bu cenazelere yönelik saldırı söz konusu oldu. Birincisi, Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin cenaze törenine İsrail güçleri tarafından saldırı, diğeri de kendi ülkemizde Aysel Doğan’ın yani Barış Grubu üyesi ve Dersim Alevilik Akademisi kurucusu Aysel Doğan’ın cenazesine saldırı düzenlenmesi. İnancına ve vasiyetine göre evinin önünden uğurlanmak istiyordu, bu engellendi. Tabii, havuz medyasının gazetelerinden Yeni Şafak, İsrail’deki saldırıyla ilgili olarak şöyle haber veriyor, diyor ki: “İsrail’de -cenazeye saldırıya yönelik- saldırıyı gerçekleştiren polislere soruşturma açılmıştır. İsrail Hükûmeti ‘Bu olaydan da ders çıkaracağız.’ demiştir.” Peki, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetinin Bakanları ve kolluk kuvvetleri bu konuda bir özür dileyecek midir?

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu