Konuşmalar

Ali Kenanoğlu, İktidarın Enflasyon Oranı Aldatmacasını Meclis Kürsüsünden Deşifre Etti

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU,  İktidarın Enflasyon Oranı Aldatmacasını Meclis kürsüsünden bir kez daha dile getirdi.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hazırunu saygıyla selamlıyorum.
14’üncü madde, idari para cezalarına ilişkin tutarlar yeniden değerlendirme oranı göz önünde bulunarak güncellenecektir, yani bununla ilgili bir maddeyi konuşuyoruz. Tabii, bu idari para cezalarının güncelleneceği yeniden değerlendirme oranı nedir? Yüzde 22,58. Enflasyon oranı yüzde 8,5 olarak açıklanıyor “Yüzde 10’un altında.” deniliyor ancak 2020 yılına yönelik yeniden değerlendirme oranı yüzde 22,5 olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan da esasında toplumu ilgilendiren, insanların pazarda, bakkalda, manavda karşılaştığı enflasyon ise yani gıda enflasyonu ise yüzde 31,8 olarak karşımızda duruyor yani açıklanan rakamlar böyle. Dolayısıyla, enflasyon rakamının yüzde 8,5 olarak açıklanmasının tüketici açısından, vatandaş açısından hiçbir kıymeti harbiyesi yok, bunun sadece bir aldatmaca rakamdan ibaret olduğu da bu verilerle ortaya çıkmış oluyor.
Şimdi, yaklaşık iki saat önceydi, bir son dakika haberi geçiyordu, Hazine ve Maliye Bakanlığından açıklama yapılıyor ve deniliyor ki: “Ekonomimiz aleyhinde algı oluşturmaya çalışanlar hakkında hukuki süreci başlattık.” Yani artık böyle “Enflasyon yüksektir, sizin dediğiniz rakamlar doğru değildir, ekonomi kötüye gidiyor, vatandaş açlıktan dolayı ailesini, çoluğunu çocuğunu doyuramadığından dolayı intihar ediyor.” filan dediğiniz zaman soruşturmaya tabi tutulabilirsiniz. Geldiğimiz durum bundan ibaret arkadaşlar.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu