Konuşmalar

Kenanoğlu: HDP olarak kamu kaynaklarının özelleştirilmesine karşı çıkıyoruz! | #LimanlaraDokunma

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, limanların özelleştirme sürelerini ihalesiz 49 yılla kadar uzatmayı amaçlayan kanun teklifi maddesi üzerine görüşlerini aktardı. HDP olarak kamu kaynaklarının özelleştirilmesini doğru bulmadıklarını belirten Kenanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar ziyaretine dikkat çekerek genel seçimler öncesinde siyasi iktidarın para arayışında olduğunu ifade etti.

Konuşma videosu ve tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


15.12.2022 tarihli SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Konuya ilişkin önergemiz de var, tekrar etmemek için orayı kısaca geçebiliriz ama ben madde üzerinde şunu ifade edeyim: Biz öncelikle HDP Grubu olarak bu tür alanların, bu tür yerlerin, ülkenin stratejisi açısından önemli noktaların, önemli sektörlerin özel sektöre devredilmesini doğru bulmuyoruz. Bunlar enerji alanı gibi, diğer taraftan, ulaşım, iletim ve tabii ki limanlar ülke açısından son derece önemli stratejik alanlardır. Dolayısıyla bunların kamu eliyle yapılmasından yanayız öncelikle. Öncelikle itirazımız bunadır. Dolayısıyla biz bunun özelleştirilmesine tümden karşı çıktığımızı ifade ediyoruz. Kaldı ki bu madde önerisinde bu iş tam tersine mevcut kiralayan kişilere, kiracılara kırk dokuz yıla kadar uzatılmasını öngörüyor. Bu daha vahim bir durum bizim önermemiz açısından, kıyasladığımız zaman. Zaten konuya ilişkin Anayasa’ya aykırılık görüşümüzü de aktardık. Biz bunu tekrar edersek zaten bu Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş bir husustur, bir konudur. Daha önce Meclise gelmiş, komisyonlardan geçmiş, Genel Kurulda kabul edilmiş, yasalaşmış ama arkasından da Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Limanların kırk dokuz yıllığına yani sürenin kırk dokuz yıla çıkarılmasına birkaç açıdan itiraz ettiğimizi söyledik. Birincisi: Zaten biz kamu eliyle yapılmasından yanayız bu işlerin. İkincisi: Bizim faaliyet dönemimiz sonrasına yani yasama dönemimiz sonrasındaki kuşakların yani bizden sonraki Mecliste yetkisi olacak milletvekillerinin haklarını da gasbederek bu kararı almış oluyoruz, oluyorsunuz daha doğrusu. Çünkü önümüzdeki dönemler içerisinde sözleşmesi bitecek ve o dönemlerde karar verilecek hususları biz şimdiden karar altına almış oluyoruz. Tabii, işin sırrının ne olduğu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanının Katar ziyareti neticesinde seçim öncesinde para gerekli ve dolayısıyla da birtakım peşinatlar alarak buraların Katarlı şirketlere uzatılması söz konusu. Buradan kaynaklı olarak bu yasaya ihtiyaç duyuyorsunuz ki her seferinde Anayasa Mahkemesi iptal etmesine rağmen, Meclis görüşmelerinde kimi zaman itirazlar sonucu geri çekilmesine rağmen geçirmekte ısrar ediyorsunuz. Şu anda 2022 yılı bitmeden Mecliste görüşülecek son kanun tasarısı içerisine de bunu koymuş durumdasınız. Dolayısıyla bunun geri çekilmesinden yanayız. Hem Anayasa’ya aykırılık açısından hem de ülke menfaatlerine uygun olmadığı açısından geri çekilmesinden yanayız.

Diğer bir şeyi sormak istiyorum Sayın Başkan: Burada daha önceki taslaklarda dört ay süre vardı başvuru için, burada “on beş” gün deniliyor. On beş günün sebebi nedir? Açıkçası bunu da bilmek isteriz. Yani niye işte Resmî Gazete’de yayınlandıktan sonra on beş gün içerisinde başvuracak olanların talebi başvuruda bulunursa değerlendirmeye alınacak deniliyor?

BAŞKAN ZİYA ALTUNYALDIZ – Ali Bey, bu konuda hem teklif sahibinden hem de kurumdan bilgi alacağız.

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Tamam, onu ifade etmek istiyorum ama bir bütün olarak tabii, bu bilgi başka bir şey. Yani onu bilmek isteriz, ayrı. Ama bunun haricinde biz bu maddenin geri çekilmesini talep ediyoruz.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu