KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Engelliler tören, konuşma ve güzelleme değil; çözüm beklemektedir!

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 3 Aralık, ‘Dünya Engelliler Günü’nde TBMM Genel Kurulu’nda engelli yurttaşların sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Kenanoğlu, konuşmasında her 3 Aralık’ta engellilerin törenlerle, etkinliklerle ve kağıt üzerinde kalan sözlerle anılmasına karşın yapıcı ve kalıcı çözümler alınması gerektiğini ve bu noktada ayrımcılığın azaltılması için uluslararası sözleşmelerin uygulanması gerektiğini belirtti.

Konuşma tutanak metni aşağıdadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 4 Tarih: 2.12.2020 Birleşim: 22 Ham Tutanak Sayfası:30

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü uluslararası bir farkındalık olarak kutlanmaktadır. Bu 3 Aralıkta da milyonlarca engellinin sorunları çözülmemiş, eğitim ve iş olanaklarından yoksun girmektedir. En önemli sorunları ulaşılabilirlik olan engelliler çözüm beklemektedir. Türkiye nüfusunun yüzde 50’sine, kimi istatistiklere göre ise yüzde 9’lara varan engelli vatandaşların sayısı trafik kazaları, çatışma ortamları, kadına yönelik şiddet gibi çeşitli nedenlerle artmaktadır. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan iş hayatına, ekonomik ve sosyal mekânlara kadar her türlü alanda birçok engelle karşılaşan, bu engeller nedeniyle âdeta evlerine hapsedilen engelliler her 3 Aralıkta törenlerle, etkinliklerle, kâğıt üzerinde kalan sözlerle gündeme getirilmektedir. Oysa engelliler, tören, konuşma, güzelleme değil, çözüm beklemektedir.

Toplumsal ve kamusal alanlara tam ve bağımsız bireyler olarak katılmalarının önündeki tüm engellerin kaldırılması, engellilere karşı ayrımcılığın önlenmesi, engelli haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelerin -sosyal devlet olmanın, Anayasa ve yasalar gereği- ertelenmeden yerine getirilmesi için tüm sorumluları göreve davet ediyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu