ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, İstanbul/Esenyurt Devlet Hastanesinin İsim Değişikliğini Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İstanbul Esenyurt Devlet Hastanesi ve Spor Stadyumuna önceki dönem Belediye Başkanlığı yapan Necmi Kadıoğlu’nun isminin verilmesi üzerine, yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Esenyurt Devlet Hastanesi’nin ismi Ağustos 2017 tarihinde değiştirilmiştir. Asılan yeni tabelada önceki dönem Belediye Başkanlığı yapan Necmi Kadıoğlu’nun ismi yer almaktadır.

2005 yılında temeli atılan devlet hastanesini Esenyurt Belediyesi inşa etmiştir. Hastanenin bitimine yakın bir süre kala “isim” tartışması gündeme gelmiştir. Önceki dönem Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun ismini taşıyan tabela ilçede tartışmalara konu olunca hastaneye “Esenyurt Devlet Hastanesi” tabelası asılmıştır.

Ancak tartışmalar gündemden düştükten bir süre sonra hastanenin üst kısmında yer alan büyük tabelada “Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi” olarak değişiklik yapılmıştır.

Yine spor stadyumu kompleksinin ismi de “Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadyumu” olarak konulmuştur.

Ayrıca, ilçede belediye başkan yardımcıları olarak görev yapan Emin Batmazoğlu, Gürbüz Süleymanoğlu, Mustafa Akboğa ve Yunus Balta’nın da ilçedeki çeşitli kurumlara isimlerinin verildiği de iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Böyle isimlendirme kararlarını kim almıştır? Belediye Meclisinde onaylanmış mıdır?

2- Sağlık Bakanlığına geçen hastanenin ismi neden hala aynı kalmaktadır?

3- Hastaneye ismi verilen şahıs hastaneyi kendi parası ile mi yapmıştır?

4- Spor Stadyumunun ismi için Meclis kararı alınmış mıdır?

5- Stadyuma ismi verilen şahıs burayı kendi parası ile mi yapmıştır?

6- Belediye görev yapan başkan ve yardımcılarının isimlerinin kurumlara verilmesi nasıl mümkün olmaktadır?

7- Belediye Başkanlığında görev yapanların isimlerinin kurumlara, kuruluşlara veya tesislere verilmesi, her seçim döneminde yeni bir isimlendirmenin önünü açmaz mı?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu