Faaliyet Raporları

EYLÜL AYI FAALİYETLERİMİZ

Sevgili Can’lar,

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu‘nun her ay düzenli olarak yayınlanan faaliyet/etkinlik raporunun geçtiğimiz Eylül ayını kapsayan sayısını haber metninde ve metnin sonuna eklediğimiz resimlerde görebilirsiniz:

 • 1 Eylül günü, yıllardır kayıplarını arayan Cumartesi Anneleri’nin 701. hafta eylemine katıldık. İl emniyetinin bütün engelleme girişimlerine rağmen anneler büyük bir destek eşliğinde basın açıklamasını gerçekleştirdiler. Alanda Yol TV’ye vermiş olduğumuz beyanatta da dediğimiz üzere: Analar geçmişte işlenen cinayetleri teşhir ediyorlar ve geçmişteki bu hatalar hükümetçe sahiplenildiğinden ötürü eylemler engellenmeye çalışılıyor. Cumartesi Anneleri eyleminden sonra Arnavutköy İmece Derneği’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ithafen düzenlemiş olduğu panelde konuşmacılar arasındaydık. Aynı gün içerisinde, İstanbul’un Eyüp ilçesine bağlı Karadolap Mahallesi’nde HDK ve bileşenlerinin organize ettiği 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliğinde yerimizi aldık. Güzel günlere tez elden kavuşmak umuduyla dilek fenerlerimizi gökyüzüne uğurladık. Günün son bölümünde ise evlenen Alibeyköy cemevi yöneticisi Can’ımızın düğününe katıldık.
 • 2 Eylül Pazar günü, Bakırköy’de düzenlenen ve kitlesel olarak güçlü bir katılımın olduğu 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katıldık. Alanda bulunan dokuz8haber’le yapmış olduğumuz röportajda da ifade ettiğimiz üzere: Barış bizim için su gibi, ekmek gibi önemli bir şeydir. Bakırköy’deki miting sonrası 1 Mayıs Mahallesi’nin geleneksel kuruluş yıldönümü festivaline katıldık.
 • 5 Eylül günü, Divriği Derneği’nin Mursal köyünde yaşanan doğa katliamına dikkat çekmek üzere düzenlediği basın açıklamasına katıldık. Tünel meydanından başlaması planlanan yürüyüşün polislerce engellenmesine rağmen, basın açıklamamızı okuduk.
 • 7 Eylül Cuma günü, Çağlayan Adliyesi’nde 46 gazetecinin tutuklu olarak yargılandığı Basın Davası’na katılıp davayı takip ettik.
 • 8 Eylül Cumartesi günü, 702.haftada, bir kez daha Cumartesi Anneleri’nin yanında alandaki yerimizi aldık. Tüm engellemelere ve müdahalelere rağmen Cumartesi Anneleri toplumsal belleğimizin dehlizlerine gömülmesi için uğraşılan fail-i meçhulleri, cinayetleri, katliamları bir kez daha teşhir ettiler.
 • 9 Eylül Pazar günü, Dersim’de 1.5 ay boyunca süren doğa katliamına yönelik Munzur Çevre Derneği’nin organize ettiği ve İHD İstanbul şubesinde düzenlenen basın açıklamasına katıldık.
 • 10 Eylül günü, milletvekili arkadaşlarımız ve yoldaşlarımızla birlikte Çağlayan Adliyesi’nin önünde bir araya geldik. Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine yönelik saldırıları kınayan bir basın açıklaması gerçekleştirdik.
 • 11 Eylül Salı günü, Matem Orucu’nun ilk gününde, Yol TV’de Dilek Odabaş Bakır’ın sunduğu Muharrem Muhabbetleri adlı programın konukları arasındaydık.
 • 12 Eylül günü, tutuklu yargılanan gazeteci dostlarımıza dava öncesi destekte bulunmak amacıyla Çağlayan Adliyesi’nin önünde basın açıklaması gerçekleştirdik. Çağlayan Adliyesi’ndeki açıklamamızın akabinde Taksim meydanda bulunan ve belleğimizde kanlı 1977 1 Mayıs’ı ile özdeşleşmiş bir şekilde yer edinen Kazancı Yokuşu’nun önünde 12 Eylül 1980 askeri darbesini lanetlemek ve yitirdiğimiz Can’larımızı anmak için basın açıklaması gerçekleştirdik. Ardından, İstanbul eski il eşbaşkanlarımızla dayanışmak üzere yargılandıkları duruşmaya katıldık. Yine gün içerisinde, Erzincan’da, Matem Orucu boyunca Can’larla dayanışmak üzere Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Erzincan Şubesi tarafından açılan çadıra yönelik belediyenin ve çalışanlarının saldırgan tutumunu bir soru önergesi ile meclis gündemine taşıdık.
 • 15 Eylül Cumartesi günü, sabaha karşı saat 06:00 itibari ile 14 Eylül günü İstanbul 3.havalimanında çalışan yoldaşlarımızın başlattıkları direnişte yanlarında olmak ve kendileriyle dayanışmak üzere havalimanı bölgesindeydik. Resmi makamlar tarafından çeşitli hileler ve tehditlerle gizlenen fakat 400’den fazla emekçinin iş cinayetleri ile yaşamını kaybettiği 3.havalimanı inşaatinda, mevcut şartlarda çalışabilmenin mümkün olmamasından ötürü ve buradan doğru koşullarının güvenli, güvenceli ve sağlıklı bir hale getirilmesi talebiyle direniş yükselten emekçi dostlarımız bir gece yarısı ceberrut müdahalelerle gözaltına alındılar ve gözaltına alınan dostlarımız arasından 30’dan fazlası daha sonra tutuklandı. Daha sonrasında, 705.haftasında Cumartesi Anneleri ile dayanışmak üzere İstanbul İHD’nin önünde kortejdeki yerimizi aldık. Yine yapılan müdahaleler ve engellemelere rağmen Anneler basın açıklamasını gerçekleştirdiler. 15 Eylül gününün son bölümünde, Matem Orucu’nun 5.gününde, eş genel başkanımız sayın Sezai Temelli’nin de katılımıyla Gazi Cemevi’nde Can’larla birlikte orucumuzu açtık. Daha sonrasında heyet olarak Gazi Cemevi yönetimi ile bir görüşme gerçekleştirdik.
 • 16 Eylül Pazar günü, DİSK’e bağlı Dev-Sağlık İş’in gözaltına alınan 3.havalimanı emekçilerinin serbest bırakılmasına yönelik yapmış olduğu basın toplantısında konuşmacılar arasında yerimizi aldık.
 • 17 Eylül günü, İstanbul Sultan Ahmet’te bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünde Alevi kurumlarının eş zamanlı bir şekilde tüm Türkiye’de “bilimsel, laik ve anadilde eğitim” sloganıyla düzenlediği basın açıklamasındaki yerimizi aldık.
 • 18 Eylül günü, gözaltına alınan havalimanı emekçisi dostlarımızın tutuklanmak üzere getirildikleri Gaziosmanpaşa Adliyesi önünde havalimanı emekçisi dostlarımızın karşı karşıya bırakıldıkları hukuksuzluğu lanetlemek için basın açıklaması gerçekleştirdik. Daha sonrasında, Okmeydanı’na geçerek Okmeydanı Cemevi’nde Eren Yıldırım Dede’nin sunduğu Muharrem Özel programına katıldık. Yine Okmeydanı Cemevi’nde Can’larla birlikte orucumuzu açtık.
 • 19 Eylül günü 3.havalimanında yaşanan can kayıpları ve hak gaspları hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdik. Soru önergemizde havalimanında yaşanan iş cinayetlerini ve çalışan emekçi dostlarımızın 3.5 yıldır karşı karşıya kaldıkları güvencesiz, güvenliksiz ve sağlıksız çalışma koşullarını odağımıza yerleştirirken, hukuksuzluğun diz boyu olduğunu ve hükümetin hangi gerekçelerle 3.5 yıla yayılan hukuksuzluklara müdahale etmek ve cezai müeyyidelere başvurmak yerine emekçi dostlarımıza ceberutça bir müdahaleyi reva gördüğünü sorduk.
 • 20 Eylül günü, Matem Orucu’nun 10. gününde İstanbul Büyükçekmece Cemevi’ni ziyaret ettik. Ayrıca, cemevinde bulunan Can’larla birlikte hep beraber lokmalarımızı paylaştık.
 • 21 Eylül Cuma günü, iddianamede suç teşkil edecek delillerin olmamasına rağmen 1 yıldır hukuksuz bir şekilde tutuklu yargılanmak üzere Silivri Cezaevi’nde tutsak edilen TV10 emekçisi Can’larımıza Matem Orucu boyunca cezaevi yönetiminin uyguladığı zulmü, Adalet Bakanı’nın yanıtlaması talebiyle, bir soru önergesi oluşturarak meclis gündemine taşıdık.
 • 22 Eylül günü, Arnavutköy Cemevi’ni ziyaret ettik. Ayrıca, cemevinde bulunan Can’lar ile birlikte oruç açımını gerçekleştirdik.
 • 23 Eylül günü, 24 Eylül’de Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz aşure lokması paylaşımı töreni için Dersim’deydik. Gün içerisinde kent esnafını, kahvehaneleri ve kentte yaşayan Can’larımızı ziyaret edip bir sonraki gün düzenlenecek törene katılmaları için çağrıda bulunduk.
 • 24 Eylül günü Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda kitlesel bir katılımla aşure lokmalarımızı paylaştık.
 • 26 Eylül günü ise İstanbul Sarıyer’e bağlı Ayazağa Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Ayazağa Cemevi’nin hemen karşısına ve mahallenin münferit yerlerine – kim tarafından koyulduğu hala bilinmeyen – yerleştirilen kolonlar ile ilgili İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verip konuyu meclis gündemine taşıdık.
 • 29 Eylül günü HDP Genel Merkezi’nde düzenlenen Parti Meclisi toplantısına katıldık.
 • 30 Eylül günü Parti Meclis toplantımızın ikinci gün de devam eden toplantısına katıldık yeniden. Ayrıca gün içerisinde Yenimahalle’de bulunan Batıkent Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’nin tertiplediği aşure ve kurban lokmasına katıldık.

Hızır Yoldaşımız, Hubyar Sultan Yardımcımız Olsun.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu