Soru Önergeleri

Hacı Birlik infaz ve işkencesi ile ilgili soru önergemiz

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Ali Kenanoğlu
İstanbul Milletvekili

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde özel harekat timlerinin siviller üzerine ateş açması sonucu Bayındırlık binası önünde Hacı Lokman Birlik isimli yurttaş yaralanmıştır. Yaralı haliyle kendini korumaya almaya çalışan Birlik, yaralanan bacağını sarmaya çalışırken özel harekat timleri tarafından taranarak infaz edilmiştir. Birlik’i hunharca katleden kolluk güçleri daha sonra boynuna ip geçirerek zırhlı araç ile mahallede yüzüstü sürüklemiştir. İnfaz esnasında orada olduğu düşünülen özel harekât timleri, cep telefonu ile çektikleri fotoğraf ve görüntüleri sosyal medyada paylaşmıştır. Birlik’in otopsisine giren Şırnak Milletvekilimiz Sayın Faysal Sarıyıldız, Birlik’in burnundan çeneye kadar olan kısmının olmadığını, göğsünde avuç içinden daha büyük yaralar olduğunu, kalçasıyla beli arasındaki etin döküldüğünü ifade etmiştir. Birlik’in vücut bütünlüğünü ağır silahlar kullanarak bozan kolluk güçlerinin yakın mesafeden ateş ettiği belirtilmektedir.
Savaş politikalarına paralel olarak hızla tırmanan polis şiddeti ve kolluk güçlerinin sokak ortasında gerçekleştirdiği infazlar, yurttaşların yaşam haklarını ortadan kaldırmakta ve can güvenliklerini tehlikeye atmaktadır.

Bu bağlamda;
1. Hacı Lokman Birlik’i infaz eden ve daha sonra zırhlı araç ile sürükleyen polislerden hangileri tarafınızca tespit edilmiştir? Tespit edilmemişlerse neden?
2. İnfazı gerçekleştirerek hunharca bir cinayet işleyen, ölü bir bedeni mahalle içerisinde sürükleyerek teşhir eden ve bu vahşetin görüntüsünü çeken polislerinize görevden el çektirecek misiniz?
3. Kolluk güçlerinin çocuk, kadın, genç ve yaşlı demeden sivillleri infaz etmesi ve cansız bedenlerine işkencede bulunması nedeni ile istifa etmeyi düşünüyormusunuz?
4. Twitter’da“JİTEM”adlı hesabı kullananan ve emniyet mensubu olduğu anlaşılan ırkçı ve paramiliter güçler Kürt illerinde yaptıkları infaz ve diğer hukuk dışı uygulamaları rahatlıkla paylaşmaktadır. Hacı Lokman Birlik’in ölü bedeninin yerde sürüklendiği görüntüde bu hesap üzerinden paylaşıma sokulmuştur. Bu hesaplara ilişkin herhangi bir inceleme başlatılmışmıdır?
5. Şırnak ve ilçelerindeki sivil infazlarıns orumlularıhakkında, herhangi bir inceleme veya soruşturma başlatılmışmıdır? Varsa yürütülen soruşturma kapsamında görevden el çektirilen kolluk güçleri bulunmaktamıdır?
6. Şırnak merkez ve ilçelerinde 7 Haziran seçimlerinden bu güne kadar kolluk güçlerinin açtığı ateş sonucu kaç sivil yaşamını yitirmiştir ? Yaşamını yitiren sivillerin isimleri nelerdir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu