Soru Önergeleri

Ana Meryem Ziyaretgahı’nın yıkılmasını kınayan Kenanoğlu’ndan AKP iktidarı’na: “Kutsal mekanlardan elinizi çekin”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Alevi Bektaşi Abdallar tarafından kutsal kabul edilen Ana Meryem Ziyaretgahı‘nın AKP’li Esenler Belediyesi tarafından yıkılmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. Siyasi iktidarın rant uğruna sınır tanımadığını ifade eden Kenanoğlu, Ana Meryem Ziyaretgahı’nın kentsel dönüşüm bahanesiyle yıkılmasını kınadığını belirtti.

Konuşma tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 25.05.2022 Birleşim: 94 Ham Tutanak Sayfası: 274

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, İstanbul Esenler’de Abdal Alevi toplumunun Ziyareti, ibadet mekânı var. AKP’li Esenler Belediyesi bu Ziyareti, Ana Meryem Ziyareti’ni dün gece yıkmış yani haberini bugün aldık. Kentsel dönüşüm alan içerisinde diye bu ziyaret yeri yıkılmış. Bölgede yaşayan Abdal Alevileri önemli ölçüde burayı ziyaret edip ibadetlerini burada gerçekleştiriyorlar.

AKP iktidarı rant uğruna sınır tanımıyor, bu sefer de elini ziyaret yerlerine atmış durumda. İnsanların kutsal mekânlarından elinizi çekin diyor ve bu yıkımı da kınadığımı ifade etmek istiyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu