Röportajlar

Kenanoğlu: Halkın malını gasbediyorlar

EVRENSEL: HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Depremin merkez üssü Pazarcık’ta bulunan Hasankoca Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde toplanan yardımlara el konulmasını Evrensel Gazetesi’ne değerlendirdi.

“HALKIN ÖFKESİNDEN KORKANLAR ÜÇ GÜN YOKTU”

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu yaşananları şöyle aktardı: “Depremin ikinci günü sabahtan beri ben Pazarcık’taydım. Ne kaymakam ne de devletin bir yetkilisini gördük, ne asker ne polis gördük. Sadece bir enkazın başında iki AFAD görevlisi vardı. Onun dışında insanlar kendi yakınlarını enkazdan çıkarmaya çalışıyorlar ya da umudu kesmişlerse enkazlarının başında bekliyorlardı. Bölgede ilk seyyar mutfağı kuran HDP’ydi. Bizim gençlerimiz duvarları çatlamış cem evinin içine girdiler. Oradan çadır ve mutfak malzemelerini çıkardılar, ilk çorbayı HDP kaynattı. Halkın öfkesinden ve tepkisinden dolayı depremin ilk üç gününde hiçbir şekilde ortalıkta olmayanlar halkın kendi kendine örgütlenmesiyle birlikte ortaya çıktı.

“HALKIN MALINI GASBEDİYORLAR”

İktidar denilen, devlet denilen olgu sorgulanmaya başlandı. Bu enkazın altında kalan devlet kurumları, şimdi toplanan yardımlara erzaklara el koyuyor. Çünkü onların yetmezliği, acizliği ortaya çıkmış oluyor; halk onlara güvenmiyor. İnsanlar yardımlarını devletin kurumlarına yapmıyor. Çünkü bu zamana kadar yağmaladılar, soyup soğana çevirdiler, kurumların içini boşalttılar. İnsanlar devlet kurumları yerine, daha güvendiği kurumlara, kendi kurumlarına yöneliyorlar. Kendi beceriksizliklerini bertaraf etmek için de oradaki organizasyonları, halkın çaresizliğine çare olmaya çalışan insanları engellemeye çalışıyorlar. Ben bölgedeyken işe yarayan malzemelere el koyuyorlardı. Bölge halkı çadır diye kıvranıyor, çadırlara el koyuyorlardı. Şimdi anlaşılıyor ki yardım kampanyası içindeki tüm malzemelere el koyuyorlar. Çünkü insanlar onların kapılarına değil, güvendikleri kurumların kapısına gidiyor. Bu karar devletin içi boşalmış kurumlarına itibar kazandırmaz, yaptıkları bir gasptır. Halkın malını gasp ediyorlar. Halkın bir araya gelerek oluşturdukları mallara mülklere çöküyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil, bunu her alanda teşhir edeceğiz. Bunun hesaplaşması ağır olacak. Bunun siyasi bedelleri olacak ve bu bedelleri onlara ödeteceğiz.”

(Maraş/EVRENSEL)

Kaynak: Evrensel

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu