Soru Önergeleri

Kenanoğlu, hapishanelerdeki hak ihlallerini ve mahpusların taleplerini Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, hapishanelerde yaşanan hak ihlallerini ve mahpusların taleplerini Meclis gündemine taşıdı. Yaşanan hak ihlalleri ve keyfi uygulamalar karşısında farklı hapishanelerdeki mahpusların yaptığı açlık grevlerine dikkat çeken Kenanoğlu, Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde “Cezaevlerinde devam eden ölüm oruçları ve süresiz açlık grevlerinin sona erdirilmesi için çok geç olmadan bakanlık olarak bir girişimde bulunacak mısınız?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 07/04/2022

 

 

 

 

 

Ülkemizin hapishanelerinden sürekli hak ihlalleri, sürekli adaletsizlik çığlıkları yükselmektedir. Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesinde tutuklu Semiha EYİLİK, cezaevlerinde devam eden ölüm oruçları, süresiz açlık grevleri ve tutukluların taleplerini içeren mektubu tarafıma ulaşmıştır.

23/03/2022 tarihli söz konusu mektupta; Sibel Balaç’ın Sincan Kadın hapishanesinde, Gökhan Yıldırım’ın Tekirdağ 2 nolu F Tipinde ölüm orucuna başladıklarını ve 100’lü günlere geldiklerini, yine Şakran Kadın Hapishanesinden Tuğçe Özbay’ın ve Van Hapishanesinden Çağrı Avcı’nın talepleri belli sürede kabul edilmez ise süresiz açlık grevlerini ölüm orucuna çevireceklerini bildirilmektedir.

Cezaevlerinde ölüm orucu ve süresiz grevlerine devam eden tutukluların ortak talepleri aşağıdadır.

  • Hukuki delil sayılmayan dijital verilerle tutuklamalara ve yargılamalara son verilsin.
  • Gizli tanıklık uygulamasına, iftiracılar ve itirafçıların ifadeleri ile yapılan yargılamalara son verilsin. Tutuklananlar serbest bırakılsın.
  • Hasta tutsaklar serbest bırakılsın.
  • Hapishanelerde tekli ring uygulamasına son verilsin.
  • Hapishanelerde kitap yayın yasaklarına son verilsin.
  • Haksız disiplin cezalarına, infaz yakmalara son verilsin. (Cezaları dolduğu halde infaz mahkemelerinin keyfi uygulaması ile tahliyeler yapılmıyor.)
  • Uyuşturucu ile mücadele edenler değil uyuşturucu baronları yargılansın. (Örneğin Gökhan Yıldırım Gazi Mahallesinde uyuşturucu satıcılarını teşhir edip uyuşturucuyu meydanda yaktığı için 47 yıl ceza alanlardan biridir.)

Bu bağlamda:

  1. Ölüm orucuna devam eden Sincan Kadın Cezaevinde tutuklu Sibel Balaç ile Tekirdağ 2 nolu F Tipi cezaevinde tutuklu Gökhan Yıldırım’ın talepleri neden kabul edilmemektedir?
  2. Süresiz açlık grevine devam eden Şakran Kadın Cezaevinde tutuklu Tuğçe Özbay ile Van Cezaevinde tutuklu Çağrı Avcı’nın talepleri neden kabul edilmemektedir?
  3. Cezaevlerinde devam eden ölüm oruçları ve süresiz açlık grevlerinin sona erdirilmesi için çok geç olmadan bakanlık olarak bir girişimde bulunacak mısınız?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu