Soru Önergeleri

Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu müdürünün ‘haremlik selamlık’ oturma düzeni talimatı Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın’ın ‘haremlik selamlık’ oturma düzeni talimatını Meclis gündemine taşıdı. Bilimden ve pedagojiden uzak ayrımcı uygulamanın gelecek nesiller açısından tehlikeler barındırdığını ifade eden Kenanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’na “Laik ve pedagojik temellere aykırı davranan, küçük yaşta öğrenciler arasında cinsiyet ayrımcılığı yapan Bursa/Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü görevden alınacak mıdır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


     

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın’ın okulda harem-selamlık uygulama başlatarak kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması için öğretmenlere resmi yazı gönderdiği basına yansımıştır.

Akın’ın öğretmenlere gönderdiği mesaj ve 22.03.2022 tarihli resmi yazıda; “Değerli arkadaşlar sınıflarımızda kız ve erkek yan yana oturtulmuş bazı sınıfları görüyorum. Sınıf öğretmenlerimizin sınıflarda kesinlikle erkekleri erkeklerle kızları kızlarla oturtulması konusunda hassas davranmanızı özellikle rica ediyorum. Bu durumda olan sınıf öğretmenlerimizin en kısa zamanda gerekli değişiklikleri yapmalarını önemle rica ederim” yazmaktadır.

Bilimden ve pedagojiden uzak, ayrımcı ve cinsiyetçi zihinlere sahip kişilerin okul yöneticisi olması, çocukların küçük yaşlarda cinsiyet ayrımcılığına tabi tutulması hem laiklik hem de kadın-erkek eşitliğini bozucu nitelik taşıması nedeniyle gelecek nesiller için tehlike barındırmaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Bursa/Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürünün, kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı oturtulması talimatı vermesi hangi yasa hükmüne dayanmaktadır?
  2. Kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı oturtulması talimatı veren Bursa/Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürünün bu uygulamasından Bakanlığınız haberdar mıdır?
  3. Laik ve pedagojik temellere aykırı davranan, küçük yaşta öğrenciler arasında cinsiyet ayrımcılığı yapan Bursa/Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü görevden alınacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu