Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, 14 yıldır haklarını arayan Uzel işçilerinin taleplerini Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 14 yıldır beş aylık maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Uzel işçilerinin taleplerini Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde işçilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesine ilişkin bir girişim olup olmadığını sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

2013 sonunda resmen iflas kararı verildikten sonra tasfiye işlemleri başlatılan fabrikada çalışan 2200 işçinin 5 aylık maaşları ve tazminatları 14 yıldır ödenmemektedir. Hakları ödenmeyen işçiler Edirnekapı’daki fabrika önünde çadır kurarak tekrar hak aramaya başlamışlardır. Uzel Makinanın 2 milyar 300 milyon lira değerindeki fabrika arsasının 223 milyona satılarak kamu zararı uğratıldığı da iddia edilmektedir.

1960’lı yıllarda yerli traktör üretmeye başlayan ve Türkiye’nin ilk büyük sanayi işletmelerinden biri olan İstanbul Edirnekapı’daki Uzel Traktör Fabrikası, 2008 yılından itibaren adım adım iflasa sürüklenmiştir. 2013 sonunda resmen iflas kararı verildikten sonra tasfiye işlemleri başlayan fabrikada çalışan 2200 işçinin 5 aylık maaşı ve tazminat alacakları ise bugüne kadar ödenmeyerek sürüncemede bırakılmıştır.

Tamamen hukuk dışı yollarla tasfiye edilerek işçi alacaklarının gasp edildiği Uzel Makine işçileri, 14 yıldır haklarının ödenmesi için her yolu denemiş ve Eylül 2020 ayından itibaren de fabrika önünde çadır kurarak tekrar mücadelelerini sürdürme kararı almışlardır.

Bu bağlamda;

  1. Uzel Makine işçilerinin ücret ve tazminat alacaklarının ödenmemesi ile ilgili olarak Bakanlığınızca bir inceleme yapılmış mıdır? Yapılmış ise sonuçları ne olmuştur?
  2. Uzel işçilerinin ücret ve tazminat alacaklarının ödenmesi için Bakanlık olarak bir girişimde bulunacak mısınız?
  3. Bir işyerinin iflası halinde işçi alacaklarının öncelikli ödenmesi amacıyla bir düzenleme yapılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu