Haberler

HDP’nin baraj sorunu AKP’siz bir ülke hayali kuran herkesin sorunudur

‘HDP’nin baraj sorunu AKP’siz bir ülke hayali kuran herkesin sorunudur’

 PİRHA-Alibeyköy Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eyüp Şubesi’nde Sol ve 24 Haziran seçimleri” başlığıyla panel düzenlendi. Panelde, “Yüzde 10 barajı 12 Eylül rejimi tarafından Kürtler ve sosyalistler için getirildi. Ve HDP’nin baraj sorunu bütün muhalefetin baraj sorunudur. AKP’siz hayal kuran herkesin sorunudur. 24 Haziran akşamı bütün muhalif güçler olarak mutlaka oylarımızın sahip çıkıp sokaklarda demokrasi nöbetleri tutmalıyız” mesajları verildi. 

İstanbul Alibeyköy Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eyüp Şubesi’ndeki Bahar Şenliği ikinci gününde etkinlikler ile devam ediyor.

“Sol ve 24 Haziran seçimleri” başlıklı düzenlenen panelin moderatörlüğünü ÇEDF Genel Başkanı Ali Turan yaptı. Panele CHP Parti Meclis Üyesi Gökçe Gökçen, HDP MYK üyesi Ali Kenanoğlu, EMEP Başkan Yardımcısı Levent Tüzel katıldı.

EMEP Başkan Yardımcısı Levent Tüzel konuşmasına anneler gününe vurgu yaparak başladı. Tüzel, “Acı çekmeden, ah çekmeden mutlu eşit bir ülkede sağlama sözü veriyoruz. Ayrıca Soma şehitlerini andığımız bir gün. İş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenlere bir avuç kömür bir lokma aş için bir ömür tüketmeye zorlayanlara karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz. Geleceğin işçilerin elinde olduğunu hatırlatmak istiyoruz” dedi.

“16 YILLIK İKTİDARA SON VERME KOŞULLARI OLUŞTU”

16 yıldır despotizmle, açlık, işsizlikle ile yönetilen ülkenin seçime götürüldüğünü söyleyen Tüzel sözlerini şöyle sürdürdü:

“EMEP olarak seçimlere girdiğimizde bir ittifak olarak yer aldığımız kurtarıcılardan medet ummak değil kendi geleceğimizi barışı taleplerimizi kazanmak için birlikte mücadele etmenin gerekliliği söyledik. Halkın çok daha acilleşmiş talepleri etrafından, demokrasi kazanmak, birlikte ittifak kurmak içinde olduk.

Sürdürülemez bir ekonomi olduğu için savaş naraları atarak, seçim yasası da çıkartarak iktidarını yeniden sürdürmek için bu seçim tarihi ilan edildi. Demokrasi güçleri olarak artık yeter diyenler olarak TAMAM diyerek bu oyunu bozacağız. OHAL koşullarında bu iktidardan kurtulmanın güçleştiği ortamda bu hava hızlı şekilde dağılıyor. Halk daha farklı bir şey yapılabileceğini gördü, görüyor. Seçimlerdeki sandık güvensizliği ile hile ile AKP’nin oy kazanma ihtimaline karşı çaresiz olmadığımız ve 16 yıllık iktidara son verme koşulları oluşmuştur.”

“TÜM MUHALİFLER OYLARINIZA SAHİP ÇIKIN”

Tüzel, seçimlerde oluşan ittifaklara ve blokların dışına bırakılmasına karşı HDP’nin yanında olacaklarını söyledi.

Tüzel sözlerine şöyle devam etti:

“Bizlerin beklentisi demokrasinin kazanıp, HAYIR diyen güçlerin ortak hareket etmesini sağlamaktı. Bu yönde çağrılarımız oldu. Ama düzen güçleri HDP dışında bir millet ittifakı ortaya çıkardılar. Orada HDP problem, ayrıksı alan olarak gösterilip ittifak dışı tutuldu. Bakıyoruz ki cumhurbaşkanı adayları, artık Erdoğan ve onun oluşturduğu bloktan halkın sorunlarını büyüten iktidar seçeneğinden kurtulmak için güç birliği içerisinde. Ortak çalışmayı yürütme, sandıklara sahip çıkma koordinasyonunu sürdürüyorlar. Demokrasi güçleri olarak sosyalist güçlere ülkenin acil bir demokrasi için ortak aday çıkarmak ve seçimlerde ortak çalışma yürütmeye dönük süreci sürdürdük. Seçimlerde EMEP olarak tek adam rejiminin önlenmesi açısından, Kürt sorunun çözümü için mecliste HDP’nin olması gerekiyor, HDP’yi destekleyeceğiz.

Bu rejimin parti diktatörlüğü olarak devam etmesinin önlenmesinin Erdoğan’a karşı halk desteğinin önemini görüyor ve tek bir oyun bile ziyan edilmemesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. 24 Haziran akşamı bütün muhalif güçler olarak mutlaka oylarımıza sahip çıkıp takipçisi olarak sandık başlarında, sokaklarda demokrasi nöbetleri tutmalıyız. Olabilecek müdahaleler karşısında dayanışma içerisinde olmak ve seçim güvenliğini sağlamak bugün esas alacağımız şey.”

“TEK ADAM REJİMİNİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

CHP Parti Meclis Üyesi Gökçe Gökçen de Soma Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin annelerin ve cumartesi anneleri başta olmak üzere tüm kadınların anneler gününü kutladı.

11 yaşından beri AKP’nin iktidarda olmadığı bir gün yaşamadığını söyleyen Gökçen şöyle konuştu:

“80 darbesinden bu yana örgütlü olmak kötü bir şey olarak gösterildi bizlere yıllarca. Rekabetçi sistemde bireyselleştirildik. Sevgiyi yaşayamadık. Ve siyasetten uzaklaştırılmak zorunda kaldık. Kadınlar olarak iş yaşamından uzaklaştırıldık. Zenginliği eşit paylaşamadığımız bir adalet ortaya çıktı. Şimdi ise tek adam rejimi ve faşist bir düzen ile yaşamımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Sorunlar da ortaya çıktı. Ekonomi bitti. İşsizlik yükseldi, toplumsal barış sorunu var. Sistem çökmüş durumda. 24 Haziran’a giderken hazırlıksız yakalamaya çalıştılar. Gençler ve kadınlar olarak her şeye rağmen kurduğumuz hayallerle örgütlendik. Oyunun kurallarını değiştirip tek adam rejimini ortak kaldırmak istiyoruz. Barajlara aşma ittifakını dönüştürdük. Temel ilkelerle bir araya geldik. Baraj antidemokratik bir sistem oluşturuyor. HDP’de baraj sorunu olmayacaktır. Hedefimize de ulaşacağız gibi görünüyor.

Biz tüm adayların eşit koşullarda yarıştığı bir Türkiye hayali kuruyoruz. Artık nefret, öfkeden sıkıldık. Gençler ve kadınlar olarak sıkıldık, bıktık. 25 Haziran’dan itibaren yapacağımız şeylerin de hayalini kurmalıyız. Önce demokrasiyi sonra da solu nasıl iktidar haline getireceğimizi düşünmemiz gerekiyor. Adaletin olduğu mutlu günleri düşünürken gariban, çöplük diyenlere, kadın düşmanlarına cevabımız çok net SIKILDIK, TAMAM.”

“BARAJ HDP’NİN DEĞİL TÜM MUHALİFLERİN SORUNUDUR”

HDP MYK üyesi Ali Kenanoğlu da seçimlerden HDP olarak neler hedeflediklerini, stratejisinin neler olduğunu anlattı.

Kenanoğlu, yüzde 10 barajının 12 Eylül rejimi tarafından Kürtler ve sosyalistler için getirildiğini söyledi. Kenanoğlu, “OHAL koşullarındayız. Bu koşullarda gidiyoruz seçimlere. HDP koruma kalkanının dışında bırakılmıştır bu ittifakın dışına itilerek. İktidar bunu hedefliyordu zaten. Onun derdi Saadet Partisi, Demokrat Parti değildi. Bütün derdi HDP’nin ne olacağı. HDP barajı geçemediğinde cumhurbaşkanlığı ikinci tura giderken baraj altında kalmış HDP seçmeninin, bu kırgınlığı ile nasıl oy verecek. HDP baraj sorunu bütün muhalefetin baraj sorunudur. AKP’siz hayal kuran herkesin sorunudur. Bu HDP’nin sırtına yüklenecek yük değildir. O koruma kalkanının dışında bırakıldığını neler olacağını hesap edebiliyoruz?” diye sordu.

“MUHALEFET HDP’NİN SEÇMENİNE SAHİP ÇIKMAZ ZORUNDA”

Blok meselesinde HDP’nin zaten sol sosyalistler ile bir ittifak partisi olduğunu söyleyen Kenanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“HDP solda ezilenlerin yanında bir tavır sergiliyor. Baraj dışına atılmak istenen o kesimleri parlamentoya taşımak istiyoruz. Amacımız çokluğu savunan bir parti olarak halkların kardeşliğini savunanlar olarak meclis kürsüne getirmek hedefindeyiz. Biz Türkiye partisi olarak toplumsal tüm kesimlerin renklerini, hakikatini mecliste temsil ettirme hedefimiz var. Partiler arasında en çok kadın temsiliyetine sahip partiyiz. Aynı özelliğimizi koruyarak yarısını kadın olmak koşuluyla meclise taşımak istiyoruz. Sandık güvenliği konusunda muhalefetten beklentimiz var. Demokrasi, vicdan adına bize bizim seçmenlerimize sahip çıkmak zorundalar. Olmadığımız bölgelerde, standlarımıza sahip çıkmalarını istiyoruz”

Konuşmaların ardından panel soru cevap ile devam etti. (HABER MERKEZİ)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu