Soru Önergeleri

İçişleri Bakanlığına soru önergemiz

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                      Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Sebahattin Öztürk tarafından  Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak  cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

                                                                                                                                                                Ali KENANOĞLU

                                                                                                                  İstanbul Milletvekili

                          24 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye genelinde 13 ilde eş zamanlı olarak başlatılan ve  kamuoyunda Ortadoğu’nun en kanlı örgütü IŞİD’e karşı yapıldığı iddia edilen; ancak başta  HDP olmak üzere devrimci ve demokrat güçleri hedef alan gözaltı operasyonları yaşanmıştır.  Bu kapsamda İstanbul’da 26 ilçede 140 adrese gerçekleştirilen operasyonlarda hukuk  kurallarını çiğneyen olaylar vuku bulmuştur. Bağcılar Yeni Mahalle Bülbül Sokak’ta bulunan bir eve özel harekât ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda Günay Özarslan, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmiştir.

Bu bağlamda;

1- Günay Özarslan’ın kaldığı evde karşılıklı bir çatışma yaşanmış mıdır? Yoksa polis tarafından yargısız infaz mı gerçekleştirilmiştir.

2- Polis ev baskınlarını kamera çekimi yaparak gerçekleştirmektedir. Karşılıklı çatışma yaşanmış ise olaya ilişkin görüntü kayıtları var mıdır? Yoksa neden? Bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Hayırsa neden? Olayla ilgili kurum içinde herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa neden?

3- Olayın gerçekleştiği evde silah bulunmuş mudur? Eğer bulunmuş ise polisin silahından çıkan kurşunların dışında başka bir kurşun tespit edilmiş midir?

4- Adli tıp ön otopsi raporu ve polis raporları karşılıklı bir çatışma yaşanmadığını onaylamaktadır. Ortada herhangi bir çatışma yok iken Günay Özarslan’ın gözaltına alınmadan infaz edilmesinin nedeni nedir?

5- Türkiye’de şimdiye kadar yargısız şekilde infaz edilen kişi sayısı kaçtır.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu