Soru Önergeleri

Karakoçan’daki Ev İşaretlemesini İçişleri Bakanlığı’na Sorduk

Geçtiğimiz günlerde Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yaşayan B.Ö’nün evi üç hilal çizilerek ve “defol dinsiz Alevi” yazılarak işaretlenmişti.

Saldırıdan kısa süre önce bir sosyal medya hesabından açık hedef haline getirildiğini söyleyen B.Ö., saldırının yaşanmasının ardından can güvenliğine ilişkin endişe taşıdığından ötürü dışarı çıkmakta tereddüt ettiğini söylemektedir.

Kendisini hedef gösteren, bir diğer deyişle saldırıyı azmettiren ve/veya saldırının faili olabilecek kişi hakkında gerekli hukuki sürecin başlaması gerektiğini ifade etmektedir.

Yakın zamanda benzer vakalar Türkiye’nin çok çeşitli illerinde vücut bulmuş ve saldırıların azmettiricileri ve failleri hakkında kötürüm, yaptırım gücü olmayan bir süreç işletilmiştir.

Tüm bu saldırıları da tekrar hatırlatarak, Karakoçan’da yaşanan saldırının açığa kavuşturulması ve azmettiricisi ile fail(ler)inin bir an önce tespit edilerek yargı önüne çıkarılması amacıyla Halkların Demokratik Partisi İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu İçişleri Bakanlığı’na bir soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşımıştır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

 

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yaşayan B.Ö’nün ikamet ettiği dairenin kapısına üç hilal çizilmiş ve “defol dinsiz Alevi” yazılmıştır. Bu saldırının hedefi olan B.Ö, saldırının yaşandığı günden bu yana can güvenliği olmadığı endişesiyle evinden dışarı çıkmakta tereddüt ettiğini ifade etmektedir.

Saldırıdan çok kısa bir süre önce, bir sosyal medya hesabı tarafından açık kimliği ve adresi yazılarak hedef haline getirildiğini açıklayan B.Ö., bunu gerçekleştiren sosyal medya hesabının saldırının azmettiricisi ve/veya faili olduğu yönünde şüphelerini dile getirmektedir. Bahsi geçen sosyal medya hesabının sahibi hakkında ise henüz herhangi bir girişimde bulunulmamıştır.

2017 Kasım ayında Elazığ’a sınırı bulunan Malatya’daki Alevilerin evleri işaretlenmiş ve akabinde ilin idari amirlerinin bu saldırıya/provokasyona karşı ciddi bir inceleme başlatmamış olması tepkilere yol açmış ve ilde geniş katılımlı gösteriler düzenlenmiştir. Yakın tarihte meydana gelen benzer saldırıların kronolojik dökümü ise şöyledir: Ağustos 2012’de İstanbul’un Kartal ilçesinde, Mayıs 2013’te İstanbul’un Maltepe ilçesinde, Ekim 2014’te İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde, Mayıs 2015’te Adıyaman’da, Haziran 2015’te Elazığ’da ve İzmit’te, Ağustos 2015’te İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, Eylül 2016’da Ankara’nın Mamak ilçesinde, Mart 2017’de Adana’da, Aralık 2017’de İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde ve Manisa ilinde Alevilere yönelik benzer cinsten saldırılar gerçekleştirilmiştir. Yine, geçtiğimiz Ekim ayında İzmir’in Çiğli ilçesinde yaşamakta olan Alevi bir ailenin evi işaretlenmiş, bu konuda ailenin emniyete yapmış olduğu şikayet ise polislerce kendi başlarının çaresine bakmaları yönünde ifadeler kullanılarak karşılıksız bırakılmıştı.

Buradan hareketle;

  • Daha ciddi sorunlara yol açmadan, saldırıya azmettiren ve/veya eyleyen şahıs hakkında harekete geçilecek midir?
  • Mevcut siyasi iktidarı eleştiren sosyal medya paylaşımlarına yönelik ışık hızında girişimde bulunulmakta iken, can güvenliğini tehdit eden böylesi bir paylaşımın sorumlusu hakkında henüz bir girişimde bulunulmaması nasıl izah edilmektedir?
  • Ev işaretlemesi yoluyla Alevilere yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin bakanlığınızca hazırlanmış bir rapor mevcut mudur?
  • Bu tür saldırıları engellemek adına bakanlığınız tarafında alınması gereken önlemler konusunda yürütülen bir çalışma var mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu