Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

AKP’li Isparta Belediye Başkanı’nın Alevi kurum başkanına yönelik hadsiz müdahalesi Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in Isparta Cemevi açılışı sırasındaki hadsiz müdahalesine ilişkin soru önergesi verdi. Kenanoğlu, AKP’li (Adalet ve Kalkınma Partisi) Başdeğirme’nin PSAKD (Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği) Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştiren konuşmasına müdahale etmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı’na ve İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Cemevleri yönelik ayrımcı tutumu dile getirdi. Yaşanan durumun ana sebebinin Cemevleri’nin yasal statüye kavuşamaması olduğunu ifade eden Kenanoğlu, ayrıştırıcı ve ayrımcı yaklaşımlar sergileyen Isparta Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılıp açılmayacağını ilgili makamlara sordu.

Soru önergeleri aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Alevilerin kolektif emeği ve lokmalarıyla inşa edilen Isparta Cemevinin açılışında Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın konuşması esnasında Diyanet’i eleştirmesi üzerine, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Gani Kaplan’ın konuşmasına müdahale etmiş ve kürsüden indirmeye çalışmıştır.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan yaptığı konuşmada; Alevilerin ibadethaneleri olan Cemevinin yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını, Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı söylemlerinin olduğunu belirterek devam ettiği konuşmasında, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz Cemevinin yasalarda kabul görmediğini biliyoruz. Alevilerin ibadethanelerin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. Cemevleri kırmızı çizgidir diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez” ifadelerini kullanmıştır.

PSAKD genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştiren konuşması devam ederken, AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’ın bulunduğu kürsüye doğru yürümüş, Kaplan’a müdahale ederek, Kaplan’ın kürsüden indirilmeden programa devam edilmeyeceğini söylemiştir.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, toplumun her kesiminden toplanan vergilerle oluşan bütçeden yapmış olduğu bir harcamayı, kendi cebinden yapıyormuş gibi davranarak, kendisini Cemevinin sahibiymiş gibi göstermeye çalışması kabul edilecek bir tutum değildir.

Cemevlerinin yasal ibadethane statüsüne kavuşturulması ile ilgili AİHM ve çeşitli yerel mahkeme kararları mevcut iken, Türkiye’de halen Cemeevlerine Anayasa ve yasalar nezdinde bir statüye kavuşmamasından kaynaklı olarak Cemevleri genel bütçe üzerinden diğer ibadethanelerin gördüğü desteği görememektedir.

Dolayısıyla, Isparta Belediye Başkanlığı örneğinde yaşandığı gibi bazı Belediye Başkanlıkları da Alevilerin de ödediği vergilerle oluşan genel bütçeden yapmış oldukları harcamaları, kendi paraları ile yapmış gibi, Cemevlerinin sahipleriymiş gibi davranma gafletinde bulunmalarına yol açmaktadır.

Yaşanan bütün bu durumların ana sebebi, Cemevlerinin yasal olarak ibadethane statüsüne kavuşmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu bağlamda;

Cumhurbaşkanlığı’na sorulan soru

  1. Bütün bu mağduriyetlerin giderilmesi için AİHM ve yerel mahkemelerin verdiği kararlar uygulanarak Cemevleri yasal ibadethane statüsüne kavuşturulacak mıdır?

İçişleri Bakanlığı’na sorulan sorular

  1. Alevilerin de vergileri ile oluşan bütçeyi kullandığı halde bunu kendi cebinden harcıyormuş gibi davranıp, Cemevinin sahibi gibi hareket eden, ayrıştırıcı ve ayrımcı yaklaşımlar sergileyen Isparta Belediye Başkanı ve benzer Belediye Başkanları hakkında soruşturma açılıp yaptırım uygulanacak mıdır?
  2. Alevi toplumunun ve Alevi kurum başkanlarının bulunduğu bir ortamda, bir kurum başkanının konuşmasına müdahale edip onu susturmaya ve kürsüden indirmeye çalışarak, halklar arasında ayrımcılık kin, nefret ve düşmanlığa alenen tahrik eden, Isparta Belediye Başkanı hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu