Konuşmalar

Kenanoğlu: Isparta’daki elektrik kesintisinin sorumlusu elektrik dağıtımını özelleştiren AKP iktidarıdır!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Isparta’da yaşanan elektrik kesintisinin nedenlerinin araştırılması amacıyla verilen araştırma önergesi üzerine Meclis kürsüsünden konuştu. Isparta’da bir yurttaşın ölümüne de neden olan elektrik kesintisinin sorumlusunun elektrik dağıtımını özelleştiren AKP iktidarı olduğunu söyleyen Kenanoğlu, iktidarın algı operasyonlarına karşı halkın mağduriyetlerini Meclis’te gündeme getirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 15.02.2022 Birleşim: 53 Ham Tutanak Sayfası: 81

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

HDP GRUBU ADINA ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. Isparta’da yaşanan elektrik kesintisinin sebeplerinin araştırılması üzerine verilmiş araştırma önergesi üzerine söz aldım.

Şimdi, Isparta’da 4 ile 7 gün arasında süren elektrik kesintisi oldu ve o kar kış günlerinde vatandaşlar oldukça sıkıntı yaşadılar ve bir vatandaş da yaşamını yitirdi. Şimdi, vatandaş yaşamını yitirdi, bu vatandaşın yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak ilk önce bir açıklama yapıldı ve denildi ki “Bu vatandaş kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir.” Kaymakam, bizzat aileyi çağırarak bu açıklamayı yaptırıyor. Arkasından ölüm belgesi yayınlanıyor ve adli tıp raporlarına göre bu vatandaşın donarak yaşamını yitirdiği ortaya çıkıyor ve bütün bu sürecin sorumlusu, müsebbibi tabii ki sizsiniz.

Şimdi, Türkiye’de elektrik dağıtım işi 2009 yılından itibaren özelleştirme programına alındı ve 21 özel şirkete 21 ayrı bölgede devredildi. Bu özelleştirme yapılırken şöyle övgüyle anlatıldı bu… Bugün hani konuşmalar yapılıyor ya burada da güllük gülistanlık pembe tablolar çiziliyor, ekonomi çok iyi, hiçbir sıkıntı yok, ülke refah içerisinde filan diye anlatılıyor ya; o zaman da bu özelleştirilmeler şöyle savunuldu: “Elektriğin daha kaliteli ve ucuz şekilde vatandaşa ulaştırılması için bu özelleştirilme yapılıyor.” denildi. Şimdi, gelinen noktada durumun hiç de böyle olmadığını Isparta örneği bize çok açık bir şekilde göstermiştir. Özelleştirilen firmalar, yandaş firmalardır; yandaş firmalara dağıtılmış ve bunlar sadece fatura keserek tahsilatçılık yapmıştır ve üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmemektedirler. Şimdi, Isparta’da yaşanan durumun kendisi de böyledir yani hiçbir şekilde ne trafolar ne hatlar, yapılması gereken bakımlar, yapılması gereken teknolojik yenilikler; bunların hiçbiri yapılmadığı için de böyle oluyor.

Şimdi, aynı şey Türkiye’nin tüm bölgeleri için geçerli, sadece tahsilatçılık yapıyor bu dağıtım şirketleri, bu yandaşlar ve üzerlerine düşen yükümlülükleri hiçbir şekilde yerine getirmiyorlar. Pandemi sürecinde bunlar daha çok kazansın diye, hani elektrik kazanımlarında düşüşler oldu diye bunlara verilen fiyatlarda indirimler yapıldı ve bu, vatandaşa yansıtılmadı. Hani diyorlar ya “Bunların şu kadarını biz ödedik.” diye, tamamı palavra, tamamı bir -böyle- algı oyunundan başka bir şey değildir. Sadece elektrik dağıtım şirketlerinin kârlarını artırabilmek için, onların pandemi sürecinde mağdur olmamaları için güya. Yapılan indirimlerin tamamı elektrik dağıtım şirketlerinin işine yarayan indirimlerdir, hiçbiri vatandaşa yansıtılmadı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Tamamlayalım lütfen.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Vatandaşa yapılan sadece, işte Isparta’da olduğu gibi ötelemek, ertelemek. Yani faturayı şimdi değil de bir ay sonra… Bir ay sonra ne olacak? Katlamalı bir şekilde iki ayın faturasını birlikte ödeyecek yani. Sanki bir iyileştirme mi söz konusu, bir af mı söz konusu, bir muafiyet mi söz konusu? Bunların hiçbirisi yok. İşte, bütün bunların tabii ki de araştırılması gerekiyor. Bir de şöyle bir şey var: Yani halkın sorunlarını dile getirdiğimiz zaman, burada muhalefet milletvekillerinden herhangi birisi dile getirdiği zaman, bu konularda gündem oluşturduğu zaman hemen bir şey ezberlemişsiniz. İşte, efendim, ne yapıyorsunuz? “Bunun üzerinden siyaset yapılmaz.” işte “Halkın mağduriyeti.’ Ya. mağdur eden sizsiniz. Yani halkı mağdur etmişsiniz, vatandaş sözünü ulaştırabileceği yer bulamıyor, muhalefet milletvekillerine ulaşıyor, biz de bunları dile getiriyoruz. Ondan sonra onun üzerinden de siz burada algı yapıyorsunuz. Bunların hiçbirisini kabul etmiyoruz ve araştırma önergesini desteklediğimizi belirtiyoruz.

Teşekkür ederim. (HDP ve İYİ Parti sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu